Jeśli masz trudności z terminową spłatą rat kredytu hipotecznego, nie czekaj, aż sprawa trafi do windykacji. Możesz nawet przez trzy lata otrzymywać nieoprocentowaną pożyczkę na obsługę bieżącego zadłużenia. Pomocy udziela Fundusz Wsparcia Kredytobiorców.

Bardzo szybki wzrost stóp procentowych i WIBOR-u sprawił, że również oprocentowanie kredytów mieszkaniowych znacząco poszło w górę. Nieco ponad rok temu, przed rozpoczęciem cyklu zacieśniania monetarnego przez RPP, wynosiło ono średnio ok. 2,9 proc. Dziś jest to 9,1 proc. Wskutek tego przeciętna rata za mieszkanie zwiększyła się dwukrotnie.

Jednocześnie inflacja osiągnęła poziom niewidziany od połowy lat 90. W efekcie spora grupa klientów wpadła w problemy z terminową obsługą zadłużenia hipotecznego.

Wsparcie dla kredytobiorców – ile wynosi?

Z myślą o takich osobach przy Banku Gospodarstwa Krajowego stworzono Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, na który zrzucają się banki. Można z niego uzyskać nieoprocentowaną pożyczkę na pokrycie rat kredytu hipotecznego z opcją umorzenia części zobowiązania.

Przy czym warto się pospieszyć ze złożeniem wniosku w swoim banku, ponieważ środki zgromadzone w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców są ograniczone, a chętnych do skorzystania z pomocy lawinowo przybywa. Szacuje się, że środki wystarczą dla 70-110 tys. beneficjentów (na 2,5 mln czynnych umów o kredyt hipoteczny).

Pomoc sięga 2 tys. zł miesięcznie wypłacanych przez maksymalnie 36 miesięcy (okres korzystania z pomocy można skrócić). W sumie daje to 72 tys. zł. Z tym że ostateczna kwota i czas udzielania pomocy ustalane są indywidualnie w zależności od wysokości miesięcznej raty kredytu mieszkaniowego.

Pieniądze trafiają bezpośrednio z BGK na rachunek kredytowy w banku klienta. To właśnie z nim kredytobiorca zawiera umowę o udzielenie wsparcia. Można łączyć pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców z wakacjami kredytowymi.

Spłata zaczyna się po dwóch latach od otrzymania ostatniej transzy i trwa 144 miesiące. Odbywa się w ratach równych i czterokrotnie mniejszych niż te wypłacane z Funduszu. Jeśli więc ktoś będzie otrzymywać z tego źródła po 2 tys. zł, później będzie oddawać po 500 zł miesięcznie.

Ważne! Terminowe uregulowanie 100 rat wobec FWK spowoduje automatyczne umorzenie pozostałych 44 transz.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – Consulter

Wsparcie kredytobiorców w trudnej sytuacji – warunki

Kto i kiedy może ubiegać się o pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców? To określa ustawa z 9 października 2015 r. o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej [zobacz].

Generalnie, by móc starać się o nieoprocentowana pożyczkę z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, należy spełnić przynajmniej jeden z trzech warunków:

 1. Utrata pracy przez co najmniej jednego z kredytobiorców w okresie obowiązywania umowy o kredyt hipoteczny
 2. Rata kredytu mieszkaniowego przekracza 50 proc. miesięcznych dochodów gospodarstwa domowego (np. wynagrodzenia czy emerytury)
 3. Miesięczny dochód gospodarstwa domowego po odliczeniu raty kredytu mieszkaniowego nie przekracza: 1552 zł (gospodarstwo jednoosobowe) lub 1200 zł (gospodarstwo wieloosobowe).

Na identycznych zasadach nieoprocentowana pożyczka z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców przysługuje też tym, którzy znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz sprzedali albo planują sprzedać kredytowaną nieruchomość, lecz uzyskana w ten sposób kwota nie pokrywa pozostałego do uregulowania zobowiązania wobec banku.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – ustawa i wyłączenia

Ustawa o Funduszu Wsparcia Kredytobiorców określa także okoliczności, gdy pomoc na spłatę rat nie będzie się należeć. Takimi przesłankami są:

 1. Utrata zatrudnienia z własnej inicjatywy lub wskutek zwolnienia dyscyplinarnego
 2. Wypowiedzenie umowy kredytu mieszkaniowego przez bank przed złożeniem wniosku o wsparcie lub pożyczkę z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców
 3. Korzystanie przez kredytobiorcę ze świadczenia z tytułu utraty pracy wynikającego z umowy ubezpieczenia spłaty kredytu
  To oznacza, że gdy upłynie okres, w którym to ubezpieczyciel pokrywa raty, a klient nadal kwalifikuje się do pomocy, może on złożyć wniosek o pożyczkę z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.
 4. Posiadanie innego mieszkania lub domu
  Dotyczy to również okresu sześć miesięcy przed złożeniem wniosku o pomoc oraz spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego.
 5. Korzystanie przez kredytobiorcę z pomocy FWK w przeszłości dłużej niż 35 miesięcy.
Przydatne artykuły w temacie kredytu hipotecznego:

Kredyt mieszkaniowy ze stałym oprocentowaniem ostatni moment

Trochę łatwiej o kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego

Sprawdź czy możesz ubiegać się o zwrot ubezpieczenia pomostowego

WIRD zamiast WIBOR-u i jego przełożenie na ratę kredytu

Ubezpieczenie pomostowe do zwrotu

Dobry czas na zakup mieszkania na kredyt

Ustawowe wakacje kredytowe nie takie beztroskie

Kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego

Jak ograniczyć wzrost rat kredytu hipotecznego?

Kredyt mieszkaniowy ze stałym oprocentowaniem receptą na rosnące raty

Kredyt hipoteczny i zdolność kredytowa po nowemu

Ustawa o kredycie hipotecznym i jej tajemnice

5 powodów dla których warto skorzystać z pomocy pośrednika kredytu hipotecznego

Jaki rodzaj oprocentowania kredytu hipotecznego wybrać?

Zdolność kredytowa – czym faktycznie jest i jak ją poprawić?

Księga wieczysta – na co zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomości

Ubezpieczenie kredytu – czym faktycznie jest i czy warto z niego korzystać?

Najczęstsze błędy podczas zaciągania kredytu hipotecznego

Pożyczka hipoteczna — czyli jak pozyskać większe środki na dowolny cel

Kalkulator kredytu hipotecznego — czy warto z niego korzystać?

Kredyt hipoteczny – najtańszy i najbezpieczniejszy kredyt na rynku