Odkryj korzyści bezpiecznego kredytu 2%. Już z początkiem lipca w życie mają wejść przepisy wprowadzające bezpieczny kredyt 2%. Wśród zainteresowanych mnożą się pytania i wątpliwości. Wyjaśniam najbardziej nurtujące kwestie związane z tym tematem i dopowiadam na pytania moich klientów.

W połowie marca rząd przyjął projekt ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, która ma wprowadzić bezpieczny kredyt 2%. Teraz zajmuje się nim parlament. Inicjatorzy chcą, by przepisy zaczęły obowiązywać z początkiem lipca.

W związku z tym otrzymuję od moich czytelników sporo pytań. W tym tekście zebrałem najważniejsze i najbardziej praktyczne kwestie związane z państwowymi dopłatami do kredytu hipotecznego. Przypomnę, że o założeniach tego rozwiązania pisałem tutaj.

Bezpieczny kredyt 2% w pytaniach i odpowiedziach
Bezpieczny kredyt 2% w pytaniach i odpowiedziach – Consulter

Bezpieczny kredyt 2% – zdobywaj więcej za mniej

Czy o bezpieczny kredyt 2% mogą starać się tylko single i małżeństwa?

Nie. O dopłaty mogą wnioskować również pary w związkach nieformalnych (osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym), które wychowują co najmniej jedno dziecko w wieku do 18 lat – własne lub przysposobione.

Jakie jest ograniczenie wiekowe dla osób chcących skorzystać z dopłat do kredytu mieszkaniowego?

Nieukończone 45 lat w dniu złożenia wniosku. Przy czym, jeśli o bezpieczny kredyt 2% stara się małżeństwo lub osoby tworzące gospodarstwo domowe, to warunek uznaje się za spełniony, gdy tylko jedna z tych osób nie ukończyła 45 lat.

Czy jako obcokrajowiec mogę skorzystać z kredytu 2%?

Tak – pod warunkiem że jako obcokrajowiec prowadzi Pan / Pani gospodarstwo domowe na terytorium Polski. Co istotne wspólnie z osobą mającą polskie obywatelstwo i razem z nią występuje o kredyt z dopłatą.

Czy jeśli w przeszłości skorzystałam z programu „Mieszkanie dla Młodych” i spłaciłam już ten kredyt, mogę wystąpić o kredyt 2%?

Nie, gdyż nie spełni Pani warunku nabywania pierwszej nieruchomości mieszkaniowej.

Wyjątki w bezpiecznym kredycie 2%

Czy posiadanie prawa własności do lokalu mieszkalnego przed złożeniem wniosku o bezpieczny kredyt 2% jest bezwzględnym czynnikiem dyskwalifikującym?

Nie. W projekcie przewidziano trzy wyjątki.

Pierwszym jest sytuacja, w której odziedziczyliśmy maksymalnie połowę udziałów do jednego lokalu mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa. I nie mieszkamy w tej nieruchomości od co najmniej 12 miesięcy lub zaciągamy kredyt hipoteczny w celu nabycia pozostałych udziałów w tym prawie. Przy czym w przypadku par wymóg ten odnosi się do obu wnioskodawców łącznie. Czyli w sumie nie mogą mieć oni więcej niż 50 proc. udziałów w jednej odziedziczonej nieruchomości.

Drugi wyjątek to sytuacja, gdy mamy nieruchomość mieszkalną, ale została ona wyłączona z użytkowania w związku z katastrofą budowlaną albo skutkami powodzi, wiatru, osunięcia ziemi lub działania innego żywiołu.

Trzecim odstępstwem jest zamieszkiwanie z dziećmi w zbyt małej nieruchomości. W przypadku kredytobiorcy z dwójką dzieci powierzchnia mieszkania / domu nie przekracza 50 mkw., trójką – 75 mkw., czwórką – 90 mkw. Limit ten nie obowiązuje, gdy wnioskodawca mieszka w lokalu z piątką dzieci. Wtedy może ubiegać się o bezpieczny kredyt 2%, mając jedną dowolną nieruchomość mieszkalną.

Bezpieczny kredyt 2% – praktyczne pytania i odpowiedzi

Czy kredytem z dopłatą można sfinansować wydatki jednocześnie na zakup działki i budowę na niej domu?

Tak (o ile ma się odpowiednią zdolność kredytową i wkład własny).

Czy bezpiecznym kredytem 2% można refinansować spłacany już kredyt mieszkaniowy?

Nie. Jednym z warunków otrzymywania dopłat jest to, by nie być stroną umowy innego kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup lokalu mieszkalnego / domu.

Czy małżeństwo z rozdzielnością majątkową może zaciągnąć kredyt w ramach programu dopłat?

Tak, o ile oboje małżonkowie spełniają wymagania formalne. Osoby posiadające rozdzielność majątkową muszą przystąpić do kredytu razem.

Wyjątek stanowi sytuacja, gdy pierwszy małżonek zbył mieszkanie jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego, a drugi z małżonków nie posiada i nigdy nie posiadał nieruchomości – w tej sytuacji może on przystąpić samodzielnie do bezpiecznego kredytu 2%.

Dotyczy to również nieposiadania przez każdego z nich prawa własności nieruchomości mieszkalnej w przeszłości. Wówczas w ustroju rozdzielności majątkowej jeden z małżonków może samodzielnie przystąpić do kredytu 2%.

Odkryj korzyści bezpiecznego kredytu 2%

Czy mając podpisaną umowę deweloperską, można starać się o bezpieczny kredyt 2%?

Tak. W tym przypadku nie nastąpiło jeszcze wyodrębnienie lokalu i przeniesienie na klienta prawa własności. Z tym że w dniu składania wniosku o bezpieczny kredyt 2% nie może on być stroną umowy o inny kredyt hipoteczny.

Czy mając nieruchomość gruntową albo lokal usługowy, można starać się o preferencyjny kredyt hipoteczny?

Tak. Ponadto działka budowlana może stanowić wkład własny do bezpiecznego kredytu, o ile zamierzamy sfinansować nim budowę domu na tej parceli, która nie jest obciążona innym kredytem hipotecznym.

Czy będzie można sprzedać mieszkanie kupione za preferencyjny kredyt?

Tak – również przed upływem okresu dopłat (120 miesięcy).

Jednak wtedy traci się prawo do kolejnych transz pomocy. Tak samo stanie się, gdy w okresie otrzymywania dopłat wynajmiemy taki lokal lub nabędziemy prawo własności innej nieruchomości mieszkalnej.

Uzyskaj sprawnie bezpieczny kredyt 2% – skorzystaj z mojej pomocy

Szukasz możliwości sfinansowania swojego wymarzonego domu lub mieszkania bezpiecznym kredytem 2%, ale obawiasz się skomplikowanych procesów kredytowych? Jesteś zniechęcony na myśl o wypełnianiu sterty dokumentów do banku i nieprzejrzystymi warunkami? Potrzebujesz pomocy fachowca, który pomoże Ci uzyskać kredyt sprawnie i bezpłatnie?

Rozumiem Twoje obawy i jestem tu, aby Ci pomóc!

Jestem doświadczonym doradcą kredytów hipotecznych, specjalizującym się w pomocy klientom takim jak Ty w znalezieniu najtańszych i najbardziej preferencyjnych kredytów dostępnych na rynku. Uzyskasz profesjonalną i bezpłatną pomoc.

Zadzwoń do mnie lub napisz na doradca@consulter.pl