Osoby prowadzące biznes to jedna z tych grup, którym polisa na życie przydaje się najbardziej. Brak takiej ochrony może bowiem wpędzić w poważne tarapaty finansowe członków rodziny albo spółkę, w której udziały miał przedsiębiorca. Do tego mogą dojść roszczenia ze strony różnych instytucji państwowych.
O finansowym zabezpieczeniu najbliższych powinna pomyśleć nie tylko osoba spłacająca kredyt mieszkaniowy. Zresztą hipoteka nie musi być jedynym powodem ustanowienia polisy na życie.
Ochrona wynikająca z takiego produktu przydaje się wielu innym grupom społeczno-zawodowym. Świetnym przykładem są przedsiębiorcy.
Polisa na życie dla jednoosobowej działalności gospodarczej
Gdy osoba prowadząca jednoosobowy biznes umrze, wszelkie jej zobowiązania, np. z tytułu kredytu obrotowego, leasingu albo wobec pracowników (jeśli była pracodawcą), przechodzą na spadkobierców.
Nie działa tu na przykład rozdzielność majątkowa, która wygasa z chwilą śmierci małżonka. W razie braku polisy na życie nasze rodziny ponoszą więc pełną odpowiedzialność za nasze poczynania w obszarze finansów jeśli formą prowadzonego biznesu jest jednoosobowa działalność gospodarcza.
Oznacza to, że do wierzytelności banku czy leasingodawcy mogą też dojść roszczenia Państwowej Inspekcji Pracy i urzędu skarbowego. Ta pierwsza będzie dochodzić odpraw dla zatrudnionych przez zmarłego pracowników. Drugi będzie ściągać nieopłacone a należne podatki. Ponadto mogą się pojawić roszczenia ze strony ZUS-u czy instytucji wypłacających dotacje unijne jeśli z takich korzystał przedsiębiorca.
Jednak osoba prowadzą działalność może łatwo zapewnić sobie spokojniejszy sen. Jak? Zawierając ubezpieczenie zabezpieczające spłatę kredytów oraz zobowiązań publiczno-prawnych w razie jej śmierci czy utraty zdolności do generowania dochodów.
Przedsiębiorcy przyda się także polisa na dożycie. Dlaczego?
Leczenie przewlekłych chorób, które stanowią najczęstszą przyczynę zgonów, jest czasochłonne i kosztowne. Ubezpieczenie od poważnych zachorowań zapobiegnie lub złagodzi spadek przychodów z działalności gospodarczej.
Dzięki świadczeniu osoba prowadząca biznes będzie mogła skupić się na terapii i ją kontynuować. Ochroni przy tym rodzinne oszczędności, które w tym przypadku mogą okazać się niewystarczające.
Przydatna polisa na życie dla wspólnika spółki
O polisie poważnie powinni pomyśleć też udziałowcy spółek. Dlaczego?
Jeśli w umowie spółki zastrzeżono, że udziałów po zmarłym współwłaścicielu nie dziedziczy rodzina, firma będzie musiała je spłacić. To również mogą być duże kwoty (rzędu kilku milionów złotych), które zachwieją płynnością przedsiębiorstwa.
By nie dopuścić do takiej sytuacji, wspólnicy powinni wykupić ubezpieczenie krzyżowe. Zapewni ono wolny od podatku i procedury spadkowej kapitał na spłatę udziałów rodziny zmarłego współwłaściciela.
Taka polisa polega na tym, że na przykład w dwuosobowej spółce każdy ze wspólników jako uposażonego wskazuje drugiego udziałowca. Dzięki temu będzie on mieć środki na to, żeby odkupić udziały w firmie od rodziny zmarłego współwłaściciela. Tym samym ochroni przedsiębiorstwo przed destabilizacją czy wrogim przejęciem (bliscy drugiego wspólnika mogliby sprzedać należne im udziały konkurencji).
Dopasuj polisę na życie do siebie i firmy
Jeśli prowadzisz biznes, prawdopodobnie nie masz głowy ani czasu do szukania dobrego ubezpieczenia i sprawdzania warunków dostępnych na rynku polis. Skorzystaj z mojej pomocy.
Po przeanalizowaniu Twojej sytuacji przygotuję dla Twojej firmy polisę na różne okoliczności. W ten sposób zabezpieczysz finansowo swoich bliskich oraz przyszłość przedsiębiorstwa na wypadek swojej śmierci.
Napisz do mnie na doradca@consulter.pl lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji
Doradca kredytowy dla firm – rozwiązania dla firm
Poszerz swoją wiedzę i poznaj inne praktyczne rozwiązania dla firm o których piszę na moim blogu finansowym:
Darowizna samochodu wykupionego z leasingu bez podatku
Faktoring kontraktowy jako sposób na sfinansowanie kontraktów publicznych
WIRD zamiast WIBOR-u i jego przełożenie na ratę kredytu
Kredyt pod kontrakt – elastyczne finansowanie wydatków na realizację kontraktów handlowych
Finansowanie fotowoltaiki, czyli inwestycje w tańszy prąd