Ochrona Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego przysługuje tym, którzy kupują budowane mieszkanie albo dom na podstawie umowy deweloperskiej. Odnosi się do nieruchomości, które zostały wprowadzone do sprzedaży po 30 czerwca br. Podpowiadam, jak legalnie obejść jej ograniczenia.

Z początkiem lipca zaczęła obowiązywać znowelizowana ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. W skrócie zwana jest nową ustawą deweloperską albo ustawą o DFG.

Przewiduje ona większą niż dotychczas ochronę kupujących mieszkania i domy od przedsiębiorców. Ochrona Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego rozpoczyna się z chwilą zawarcia umowy rezerwacyjnej i trwa do przeniesienia na kupującego prawa własności nieruchomości.

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny – kiedy obowiązuje ochrona

Nowy akt prawny stosuje się do nieruchomości mieszkalnych z rynku pierwotnego (wraz z przynależnymi do nich garażami, komórkami lokatorskimi, tarasami), których sprzedaż rozpoczęła się po 30 czerwca br. Mogą to być zarówno budowane, jak i przebudowywane lokale, np. lofty w pofabrycznych halach czy apartamenty w odrestaurowanej kamienicy. Istotne jest, by zakup odbywał się na podstawie umowy deweloperskiej.

Nowa ustawa deweloperska reguluje okoliczności, w których klient zainteresowany zakupem nieruchomości będzie mógł odzyskać pieniądze wpłacone na bankowy rachunek powierniczy.

Najważniejsze przesłanki umożliwiające wypłaty z Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego to:

  • upadłość dewelopera albo banku prowadzącego rachunek powierniczy przed zawarciem umowy notarialnej,
  • brak zawarcia umowy notarialnej w terminie wskazanym w umowie deweloperskiej,
  • nieusunięcie przez wykonawcę w ciągu 30 dni od obioru uznanych przez siebie wad zgłoszonych przez kupującego,
  • odmowa uznania przez dewelopera wady w protokole,
  • stwierdzenie przez rzeczoznawcę istotnej wady lokalu,
  • nieotrzymanie przez klienta kredytu hipotecznego na zakup lokalu objętego umową rezerwacyjną,
  • brak zgody banku lub innego wierzyciela hipotecznego na ustanowienie wolnej od obciążeń odrębnej własności i przeniesienie jej na nabywcę po wpłacie pełnej ceny.
Deweloperski Fundusz Gwarancyjny
Deweloperski Fundusz Gwarancyjny – Consulter

Ustawa deweloperska 2022

Ochrona Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego przysługuje wyłącznie nabywcom będącym osobami fizycznymi. Aczkolwiek nie ma zastosowania do osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (przedsiębiorców), które kupują nowy lokal na firmę.

Ten problem można rozwiązać. Należy zawrzeć umowę deweloperską jako osoba fizyczna i rozpocząć działalność w nowym mieszkaniu po ustaniu ochrony DFG, czyli zawarciu aktu notarialnego.

Ochrona Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego nie obejmuje też sytuacji, gdy konsument kupi mieszkanie albo dom w stanie deweloperskim od osoby, która postanowiła odsprzedać nieruchomość przed jej ukończeniem. Taka transakcja nie odbywa się bowiem w ramach umowy deweloperskiej.

Jednak to ograniczenie można obejść, dokonując cesji umowy deweloperskiej na nowego kupującego. W praktyce będzie to oznaczać, że pierwotny nabywca przeniesie przysługujące mu z tytułu umowy deweloperskiej roszczenie o wybudowanie lokalu i przeniesienie do niego prawa własności na inną osobę.

Zakup mieszkania od dewelopera – bezpłatna pomoc

Jeśli szukasz mieszkania z rynku pierwotnego oraz chcesz bezpiecznie i w dobrej cenie nabyć nieruchomość zadzwoń do mnie lub napisz. Otrzymasz ode mnie całkowicie bezpłatnie kompleksowe i profesjonalne wsparcie na każdym etapie procesu.

Pomogę Ci:
  • wybrać inwestycję i znaleźć odpowiednie mieszkanie
  • sprawdzić dewelopera i inwestycję
  • wynegocjować najlepszą cenę
  • dostosować sposób płatności do Twoich możliwości
  • przeanalizować zapisy w umowie rezerwacyjnej i deweloperskiej
  • zbadać Twoją zdolność kredytową
  • znaleźć najlepszą ofertę kredytu hipotecznego
Przydatne artykuły:

Kredyt deweloperski — zewnętrzne źródło finansowania inwestycji budowlanych

Księga wieczysta – na co zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomości

Najczęstsze błędy podczas zaciągania kredytu hipotecznego

Zdolność kredytowa – czym faktycznie jest i jak ją poprawić

Kredyt konsolidacyjny – obniż raty spłacanych kredytów i pożyczek

Biznesplan – co to jest, kiedy może się przydać i jak go napisać?