Coraz częściej na kredyty decydują się spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Często wynika to z faktu, iż kredyt jest jedyną możliwością, aby sfinansować remont budynku czy zrealizować planowane inwestycje. Na rynku można znaleźć coraz więcej możliwości kredytowych, które są dedykowane dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

Kredyt dla wspólnot mieszkaniowych

Dla wielu wspólnot i spółdzielni kredyt jest jedynym sposobem na rozpoczęcie prac związanych z renowacją budynku czy termomodernizacją. Jednak przed zleceniem prac, każda wspólnota decydująca się na zaciągnięcie kredytu powinna wykonać audyt budowlany. Prezentuje on szczegółowe informacje z zakresu wymaganych prac remontowych oraz szacuje ich przybliżony koszt. Dzięki temu, spółdzielnia będzie w stanie określić sumę kosztów oraz kwotę o jaką powinna się ubiegać składając wniosek kredytowy.

Zabezpieczenie kredytu

Każda ze wspólnot decydująca się na kredyt musi mieć świadomość, iż konieczne jest przedstawienie określonego zabezpieczenia. Banki zazwyczaj żądają pełnomocnictwa do rachunku funduszu remontowego. Oznacza to, iż w przypadku nieterminowych spłat rat kredytu, bank będzie mógł przejąć środki znajdujące się na rachunku.

W przypadku niektórych banków może pojawić się również konieczność cesji z ubezpieczenia remontowanej nieruchomości. W przypadku dużych remontów, wymagających większych nakładów pieniężnych, banki wymagają zabezpieczenia w postaci hipoteki obejmującej nieruchomość będącą własnością spółdzielni lub wspólnoty.

Kredyt dla wspólnot – gdzie wnioskować?

Decydując się na kredyt obejmujący remont nieruchomości, spółdzielnie mogą skorzystać ze specjalnych ofert przygotowanych przez banki. Najczęściej jest to kredyt celowy przeznaczony na inwestycję związaną z remontem i modernizacją budynków. Spółdzielnie mogą wybierać pomiędzy ofertami banków komercyjnych, jak i spółdzielczych. W niektórych przypadkach konieczne jest posiadanie rachunku w banku. Przed udzieleniem kredytu, konieczne jest dokonanie oceny zdolności kredytowej, która określa m.in. wysokość odpisów oraz regularność wpłat mieszkańców na fundusz remontowy.

Kredyt dla wspólnot mieszkaniowych
Kredyt dla wspólnot mieszkaniowych – Consulter

Kredyt dla wspólnoty mieszkaniowej -dofinansowanie

Warto zaznaczyć, iż spółdzielnie mogą skorzystać z dofinansowania, które oferuje Bank Gospodarstwa Krajowego, a środki wypłacane są z Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Jednak, aby uzyskać taki rodzaj dofinansowania, konieczne jest podpisanie umowy kredytowej z bankiem, który współpracuje z BGK. Dofinansowanie mogą otrzymać w formie premii. Obejmuje prace związane z termomodernizacją takie jak ocieplenie budynków oraz wszelkie prace remontowe związane z budynkami wielorodzinnymi, które zostały przeznaczone do użytkowania przed 1961 rokiem.

W co warto zainwestować podczas modernizacji?

Wspólnoty decydujące się na przeprowadzenie remontu, powinny w dużej mierze skupić się na termomodernizacji budynków. Jest to dość popularna inwestycja, która w przyszłości przyniesie wiele korzyści. Wykonanie prac termomodernizacyjnych pomaga zmniejszyć straty ciepła, dzięki czemu ogranicza się ilość środków potrzebnych do ogrzania pomieszczeń użytkowych.

Zapraszam do kontaktu spółdzielnie lub wspólnoty mieszkaniowe, które szukają kredytu na termomodernizacje budynku (izolacja ścian, dachu, wymiana okien i drzwi), modernizację systemów wentylacji czy budowę instalacji fotowoltaicznej zintegrowanej z budynkiem. Pomogę sprawnie uzyskać finansowanie do 1 mln zł bez wkładu własnego nawet na 20 lat.

Dlaczego warto skorzystać z kredytu?

Dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych kredyt jest jedynym rozwiązaniem, aby zrealizować duże remonty, które wpłyną na poprawę estetyki budynku oraz komfort użytkowania lokali i jakość życia mieszkańców. Ponadto, inwestycja szybko przyniesione korzyści w postaci oszczędności pieniędzy w przyszłości.

Jeśli planujesz inwestycje i myślisz o kredycie remontowym napisz do mnie lub zadzwoń. Pomogę Ci wybrać najkorzystniejszą ofertę kredytową i doradzę, jak skutecznie przygotować niezbędną dokumentację, aby sprawnie przejść przez proces kredytowy.