Myślisz o zaciągnięciu finansowania bankowego, ale boisz się, że nie spełnisz wymagań, bo nie masz potrzebnych zabezpieczeń albo odpowiedniego stażu na rynku? Receptą na te bolączki jest kredyt z gwarancją COSME. Poprawisz nim płynność finansową oraz zabezpieczysz większe inwestycje.

Wiele małych firm realizuje inwestycje własnymi środkami. Jednak niekiedy jedynym sposobem na przeprowadzenie przedsięwzięcia jest skorzystanie z zewnętrznego źródła finansowania. Dla wielu osób prowadzących działalność naturalnym wyborem staje się kredyt bankowy.

Kredyt z gwarancją de minimis

Z powodu pandemii instytucje finansowe z większą ostrożnością podchodzą do finansowania niektórych branż. Chodzi m.in. o turystykę, gastronomię, hotelarstwo czy fitness.

Jednak nie oznacza to, że przedsiębiorcy z tych sektorów nie mogą w ogóle liczyć na wsparcie banków. Te nadal są skłonne udzielić im kredytu pod warunkiem przedstawienia odpowiedniego zabezpieczenia, np. poręczenia, zastawu, kaucji, weksla, przewłaszczenia, blokady środków albo hipoteki.

A jeśli właściciel biznesu nie jest w stanie lub nie chce się takim zabezpieczeniem wykazać? Rozwiązaniem może być prowadzony przez państwowy BGK program gwarancji COSME.

Produkt można polecić także podmiotom z krótkim stażem na rynku i skromną historią kredytową. W takiej sytuacji wiele banków odmawia finansowania na wyższe kwoty. Dzięki programowi wsparcia takie mikrofirmy mogą realnie planować inwestycje w swój rozwój.

Z danych BGK wynika, że na koniec III kw. skorzystało z niego prawie 35 tys. małych biznesów, którym banki wypłaciły niespełna 7,5 mld zł. Prawie połowa ankietowanych podmiotów stwierdziła, że bez tej pomocy nie uzyskałaby kapitału, a 68 proc. otrzymałoby go na gorszych warunkach.

Dokąd po kredyt z gwarancją BGK?

Kredyt dla MSP z gwarancją COSME BGK dostępny jest w 11 bankach komercyjnych oraz niektórych spółdzielczych współpracujących z BGK. Klient nie musi zatem składać osobnego wniosku. Wszelkie formalności załatwi w instytucji, w której stara się o finansowanie.

W ramach tego instrumentu można wystąpić nawet o 600 tys. zł kredytu. W przypadku spółek górna granica to 1 mln zł. Natomiast gwarancja BGK obejmuje do 80 proc. pożyczonego kapitału (bez odsetek ani kosztów dodatkowych), czyli maksymalnie – 480 tys. zł.

W zależności od rodzaju finansowania państwowa pomoc może trwać do:

  • 27-39 miesięcy (z opcją wydłużenia do max 108 miesięcy w przypadku odnawiania na kolejny okres) – kredyt obrotowy,
  • 99 miesięcy – kredyt inwestycyjny.
Kredyt z gwarancją BGK
Kredyt z gwarancją BGK – Consulter

Tańszy kredyt z gwarancją BGK

Kredyt z gwarancją COSME ma jeszcze inne zalety. Klient nie musi zastawiać majątku prywatnego ani przedstawiać wkładu własnego (przy kredytach inwestycyjnych). Jednak nie może mieć zaległości w spłacie już udzielonych zobowiązań oraz wobec skarbówki ani ZUS-u.

Ważne są też niższe w porównaniu ze standardową ofertą koszty. Przykładowo zamiast normalnej prowizji za udzielenie i odnowienie kredytu obrotowego, która oscyluje wokół 3 proc. rocznie, klient płaci 0,7 proc. rocznie od kwoty udzielonej gwarancji.

Kredyt dla MSP z gwarancją COSME jest tańszy od standardowego. Przy tym produkcie banki stosują bowiem niższą marżę. Przykładowo zamiast 6,5 proc. naliczają 5,5-5,9 proc. (plus WIBOR).

Jest również mniej formalności. Zwykle linia debetowa w rachunku przyznawana jest na 12 miesięcy. By ją odnowić, firma musi ponownie przedstawić dokumenty, na podstawie których bank oceni jej sytuację finansową. Natomiast ten sam produkt objęty programem BGK od razu przyznawany jest na trzykrotnie dłuższy termin, dzięki czemu klient nie płaci co rok prowizji za odnowienie, która średnio wynosi od 2 do 3%.

Przydatne artykuły na temat kredytów dla firm:

Kredyt obrotowy – 5 powodów dla których warto po niego sięgnąć!

Kredyt deweloperski – zewnętrzne źródło finansowania inwestycji budowlanych

Kredyt inwestycyjny – czym jest i jak go uzyskać?

Kredyt pod kontrakt – elastyczne finansowanie wydatków na realizację kontraktów handlowych

Kredyt dla profesjonalistów – wszystko co musisz wiedzieć

Kredyt dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych – najważniejsze informacje

Biznesplan – co to jest, kiedy może się przydać i jak go napisać?