By wymienić auto na nowe, przedsiębiorca nie musi wykładać dużej kwoty na start. Może zdecydować się na leasing albo najem długoterminowy. Porównuję obie formy finansowania i wskazuję, która i dla kogo będzie lepsza.
Pojazdy, zwłaszcza osobowe i dostawcze, od lat są najchętniej leasingowaną kategorią dóbr trwałych. Wg danych Związku Polskiego Leasingu odpowiadają one za 70-75 proc. wartości udzielonego finansowania.
Jednak istnieją też inne sposoby nabycia samochodu przez przedsiębiorcę, które podobnie jak leasing wymagają tylko niewielkiego kapitału początkowego potrzebnego do przeprowadzenia transakcji. Należy do nich najem długoterminowy.
Obie opcją są do siebie bardzo podobne. Jednak występują między nimi różnice, które mogą rzutować na opłacalność w zależności od sytuacji. Która z nich jest lepsza dla małej firmy?
Leasing a wynajem długoterminowy – struktura kosztów
Przedmiotem leasingu mogą być auta nowe i używane. Najem długoterminowy z reguły obejmuje tylko te pierwsze.
Umowa leasingu przeważnie kończy się wykupem pojazdu przez przedsiębiorcę. Klient korzystający z najmu nie ma takiego obowiązku, choć może zastrzec taką ewentualność.
Leasing auta zawiera się na 24-84 miesiące. Tzw. abonament samochodowy obowiązuje najczęściej przez 12-60 miesięcy.
Koszty obsługi serwisowej (naprawy, przeglądy gwarancyjne, wymiana opon) i ubezpieczenia przedsiębiorca użytkujący samochód w ramach leasingu opłaca oddzielnie od raty. W dodatku sam musi zadbać o zakres i warunki polisy. Jako że ustala je indywidualnie z ubezpieczycielem, ma słabszą pozycję negocjacyjną od firmy leasingowej. Ta, ze względu na skalę działalności, może liczyć na niższe stawki za OC i AC niż pojedynczy przedsiębiorca.
W przypadku najmu długoterminowego wspomniane nakłady są już wliczone w ratę. Ponadto dostawca finansowania zapewnia w ramach umowy pojazd zastępczy.
Podatek od sprzedaży auta poleasingowego
Serwisowanie aut objętych leasingiem i abonamentem odbywa się najczęściej w autoryzowanych stacjach obsługi. Jednak po zakończeniu okresu gwarancyjnego leasingodawcy dopuszczają możliwość napraw i przeglądów poza ASO. Z tym że dotyczy to tylko aut używanych.
Przy analizowaniu opłacalności leasingu i najmu długoterminowego należy też pamiętać o niekorzystnych dla przedsiębiorcy przepisach podatkowych w zakresie sprzedaży samochodu po wykupie i zakończeniu umowy. Chodzi o tzw. Polski Ład.
Otóż zbycie takiego samochodu w ciągu 72 miesięcy od wycofaniu pojazdu z ewidencji rodzi dla przedsiębiorcy obowiązek podatkowy (i w zakresie składki zdrowotnej). Co prawda istnieją sposoby na obejście tych regulacji, ale nie w każdej sytuacji będą one możliwe do zastosowania.
Wysokość raty leasingu i abonamentu za najem samochodu
Leasing samochodu ma też zalety. Do największych należy elastyczność warunków umowy. Leasingodawcy są bardziej skorzy niż firmy wynajmujące dostosować czas trwania kontraktu, wielkość opłaty początkowej czy wykupu do oczekiwań małej firmy.
To sprawia, że przedsiębiorca ma większą możliwość wpływania na wysokość raty leasingu niż właściciel biznesu decydujący się na najem długoterminowy samochodu. Aczkolwiek z uwagi na opisaną wyżej strukturę kosztów rata leasingu jest przeważnie wyższa niż comiesięczny abonament.
Dodam, że w obu formach finansowania oprocentowanie może być stałe lub zmienne. Tym samym rata również może podążać w górę lub w dół w zależności od ruchów na WIBOR-ze albo pozostać na jednym poziomie przez cały okres trwania kontraktu.
Najlepsza opcja finansowania dla biznesu
Która forma finansowania auta jest więc lepsza dla przedsiębiorcy? Nie ma prostej odpowiedzi. Zależy ona od oczekiwań osoby prowadzącej działalność gospodarczą oraz oceny kosztów obu rozwiązań.
Leasing wydaje się korzystniejszy, gdy firma chce nabyć pojazd na własność przy jak najmniejszym koszcie całkowitym. Natomiast najem długoterminowy bardziej się opłacał, gdy priorytetem jest jak najtańsze użytkowanie samochodu i jego częsta wymiana.
Zastanawiasz się, która opcja będzie lepsza dla Twojej firmy. Zgłoś się do mnie. Jako doradca leasingowy przeanalizuję koszty obu rozwiązań. Jako doradca kredytowy dla firm pomogę Ci również sprawdzić te koszty w odniesieniu do finansowania zakupu auta kredytem, aby wybrać optymalne rozwiązanie.