Podniesienie świadczenia rodzinnego sprawiło, że zdolność kredytowa rodziny z jednym dzieckiem wzrosła o 5 proc., a z dwójką – o 9 proc. Dzięki temu stać ją na kredyt mieszkaniowy większy nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. A to nie koniec dobrych wiadomości dla planujących zakup nieruchomości.

Początek roku przyniósł rodzinom chcącym kupić mieszkanie z pomocą finansowania bankowego dwie wiadomości.

Zła była taka, że zakończył się program dopłat Bezpieczny kredyt 2%. Nowa inicjatywa, Kredyt na start, wspierająca realizację celów mieszkaniowych ma ruszyć na jesieni.

Natomiast dobrą była waloryzacja popularnego świadczenia rodzinnego. Dla gospodarstwa domowego z jednym dzieckiem oznacza to dodatkowe 3600 zł rocznie oprócz dotychczasowych 6000 zł. Ten dodatkowy dochód przekłada się na większą zdolność kredytową.

Wpływ 800 plus na zdolność kredytową rodziny

Dzięki temu rodziny korzystające z programu Rodzina 800 plus, które planują zaciągnąć kredyt hipoteczny, mogą sobie pozwolić na większe lokum. W niektórych przypadkach będzie to nawet dodatkowy kilkumetrowy pokój.

Przedstawię to na przykładach. Do końca 2023 parze z jednym dzieckiem i łącznym dochodem w okolicach dwóch średnich krajowych (10 tys. zł) banki były skłonne pożyczyć średnio 696 tys. zł. Obecnie jest to o 34 tys. zł, czyli prawie 5 proc., więcej.

Dzięki zwiększeniu 500 plus do 800 plus jeszcze bardziej wzrosła zdolność kredytowa rodziny z dwójką potomków i dochodem w okolicach dwóch średnich krajowych. Przed zmianą tacy klienci mogli sobie pozwolić na kredyt mieszkaniowy na 655 tys. zł. Obecnie jest to 9 proc. więcej – 714 tys. zł.

Przy założeniu, że mieszkanie na rynku wtórnym w Warszawie kosztuje średnio 13,5 tys. zł za mkw., oznacza to lokum większe o ponad 4 mkw. W niektórych dzielnicach ta dodatkowa powierzchnia będzie jeszcze większa.

Zdolność kredytowa jeszcze wzrośnie

To nie koniec dobrych wiadomości dla rodzin planujących zakup nieruchomości ze wsparciem kredytu mieszkaniowego. Niebawem ich zdolność kredytowa znów może się zwiększyć. W przypadku familii 2+1 z dochodem w wysokości dwóch średnich krajowych może to być nawet 20 proc. i kwota ok. 770 tys. zł.

Będzie to efektem niższej inflacji (prognozowane 4,5-5,5 proc. średniorocznie przy 11,4 proc. w całym 2023) oraz rosnących wynagrodzeń (20-30 proc. dla tzw. budżetówki, 9-10 proc. w sektorze przedsiębiorstw). Niewykluczone są też nieznaczne obniżki stóp procentowych, co przełoży się na niższe oprocentowanie kredytów hipotecznych.

Hipoteki mogą stanieć również bez decyzji RPP. Dlaczego? Przy mniejszym popycie na finansowanie spowodowanym wygaszeniem Bezpiecznego kredytu 2% banki mogą być bardziej skłonne redukować swoje marże.

Zdolność kredytowa a 800 plus
Zdolność kredytowa a 800 plus – Consulter

Kredyt hipoteczny większy nawet o 160 tys. zł

Uwaga! Pamiętajmy, że ostateczna zdolność kredytowa zależy od indywidualnej sytuacji wnioskodawców. Wpływają na nią przede wszystkim rodzaj i wysokość dochodu oraz stałe zobowiązania i liczba osób na utrzymaniu. Istotne są też wiek i wkład własny (lub jego substytut w postaci gwarancji BGK).

Planujesz zakup mieszkania czy domu, ale nie wiesz, na co możesz sobie pozwolić? Zgłoś się do mnie! Całkowicie bezpłatnie i bez zobowiązań ustalę Twoją zdolność kredytową. Co prawda możesz to zrobić samodzielnie kalkulatorem internetowym, ale jego obliczenia nie są dokładne.

Podczas spotkania przedstawię też wstępne oferty kredytów hipotecznych najbardziej dopasowane do Twoich potrzeb i możliwości. Musisz wiedzieć, że przy tych samych parametrach różnice w dostępnej kwocie kredytu mogą dochodzić do 160 tys. zł! Wszystko przez to, że każdy bank ma swój algorytm do wyliczania siły nabywczej klientów.

Przeczytaj także:

Polisa na życie – dlaczego warto zainwestować w spokój

Dewaluacja kredytu i korzyści z nią związane

Polisa na życie dla firm

Zwolnienie z PCC przy zakupie mieszkania

Sankcja kredytu darmowego – jak spłacać kredyt bez odsetek?

Nadpłata kredytu hipotecznego – dlaczego to się opłaca?