Kredyt konsolidacyjny pomoże Ci obniżyć wysokość regularnie spłacanych rat kredytów i pożyczek oraz znacząco odciążyć domowy budżet. Czym jest w praktyce? Jakie zobowiązania pozwala skonsolidować? Jakich dokumentów wymaga bank?
Z moich dotychczasowych publikacji mogłeś dowiedzieć się więcej o kredycie hipotecznym Kredyt hipoteczny – najtańszy i najbezpieczniejszy kredyt na rynku, pożyczce hipotecznej Pożyczka hipoteczna – czyli jak pozyskać większe środki na dowolny cel oraz kredycie gotówkowym Kredyt gotówkowy – przeznaczenie, warunki, dostępne kwoty. Dziś więcej o kredycie konsolidacyjnym.
Jeśli spłacasz kilka rat kredytów i pożyczek, a Twój budżet „ledwie się dopina”, sięgnij po kredyt konsolidacyjny. Dzięki niemu zastąpisz raty jedną, niższą. Zminimalizujesz ryzyko opóźnień, pozbędziesz się stresu i wreszcie odetchniesz z ulgą.
Kredyt konsolidacyjny co to?
Kredyt konsolidacyjny to kredyt bankowy przeznaczony na spłatę innych zobowiązań finansowych. Przedmiotem konsolidacji mogą być różne inne kredyty (hipoteczne, samochodowe, gotówkowe), pożyczki (także pozabankowe), a nawet zadłużenie na kartach kredytowych i debetowych. W bankach dostępna jest oferta kredytów konsolidacyjnych zarówno dla konsumentów jak i dla przedsiębiorców w celu konsolidacji zobowiązań firmowych.
Konsolidacja kredytu jak to działa?
Jeśli dostaniesz kredyt konsolidacyjny, kredytodawca spłaci wszystkie lub niektóre wybrane Twoje zobowiązania będące przedmiotem konsolidacji. Zamiast nich będziesz spłacał wyłącznie kredyt konsolidacyjny. Jego miesięczna rata będzie niższa niż suma dotychczas spłacanych rat. Dzięki temu Twój budżet przestanie być tak napięty, a sytuacja finansowa ulegnie poprawie.
Zastanawiasz się, jak to możliwe, że rata kredytu konsolidacyjnego jest niższa od sumy rat dotychczas spłacanych zobowiązań? Powodem takiego stanu rzeczy jest wydłużenie okresu kredytowania. Mówiąc w sporym uproszczeniu, można założyć, że kredyt konsolidacyjny będziesz spłacał nieco dłużej niż wcześniejsze zobowiązania kredytowe i pożyczkowe. Choć na pierwszy rzut oka jest to spora niedogodność, to tylko pozory. Jeśli zrezygnujesz z konsolidacji, znacząco zwiększysz prawdopodobieństwo opóźnień w spłacie — nie tylko kredytów i pożyczek, ale także innych cyklicznych zobowiązań finansowych. A to może prowadzić do długofalowych, wyjątkowo stresujących konsekwencji. Często zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż narażenie się na takie skutki jest sięgnięcie po konsolidację, nawet pomimo dłuższego okresu spłaty.
Kiedy warto sięgnąć po konsolidację?
Najlepszy moment na sięgnięcie po kredyt konsolidacyjny to ten, w którym Twój budżet jest mocno obciążony ratami pożyczek i kredytów, ale wciąż udaje Ci się terminowo je opłacać. Opóźnienia w spłacie (zwłaszcza te trwające powyżej 30 dni) mogą skutkować bowiem pogorszeniem historii kredytowej w BIK-u i znaczącym zmniejszeniem szans na pozyskanie kredytu konsolidacyjnego. Dotyczy to zarówno zobowiązań osobistych jak i firmowych.
Jakie dokumenty do kredytu konsolidacyjnego?
Oprócz typowych dokumentów niezbędnych do uzyskania kredytu bankowego: dokumentu tożsamości oraz zaświadczenia o wysokości i źródle dochodów, przy konsolidacji będziesz musiał dostarczyć także zaświadczenia potwierdzające saldo aktualnych zobowiązań do spłaty względem banków i firm pożyczkowych. Jeśli decyzja kredytodawcy będzie pozytywna, pieniądze z kredytu powędrują bowiem nie na Twoje konto, ale na rachunki do spłaty kredytów i pożyczek.
Ważne: niektóre banki umożliwiają powiększenie kredytu konsolidacyjnego o dodatkową kwotę wolnej gotówki, która trafia na konto kredytobiorcy. Jeśli chcesz zaciągnąć kredyt konsolidacyjny i zyskać dodatkowe środki na dowolny cel, napisz do mnie. Pomogę Ci.
Konsolidacja — jak uniknąć haczyków i nieprzyjemnych niespodzianek?
Zanim sięgniesz po konsolidację, dokładnie przeanalizuj zasady wcześniejszej spłaty aktualnie posiadanych kredytów i pożyczek. Może się bowiem okazać, że zwrot pieniędzy przed obowiązującym w umowie terminem będzie skutkował koniecznością uiszczenia prowizji za wcześniejszą spłatę. Ta nie powinna być jednak jednoznacznym powodem do rezygnacji z konsolidacji. Wiele zależy tu bowiem od wysokości opłaty, szczegółowych zapisów umowy z bankiem i Twojej sytuacji finansowej. Jeśli myślisz o kredycie konsolidacyjnym, ale nie wiesz od czego zacząć – skontaktuj się ze mną. Pomogę Ci wybrać ten, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania.