Sytuacja społeczno-gospodarcza nie sprzyja zaciąganiu dużych zobowiązań. Jednak istnieją co najmniej trzy poważne argumenty za tym, że właśnie teraz jest sprzyjający okres na zakup mieszkania na kredyt.
Zewsząd słychać o kryzysie na rynku mieszkaniowym. Podniesienie stóp procentowych i zaostrzenie rekomendacji spowodowały wzrost rat i spadek zdolności kredytowej. Deweloperzy ograniczają nowe projekty. Napływ uchodźców wywołał spustoszenie na rynku najmu. Czy w tym kontekście warto decydować się na zakup mieszkania na kredyt?
Wbrew pozorom – tak. Dodam, że mam na myśli głównie osoby, które chcą zaspokoić swoje potrzeby bytowe, a nie inwestorów w mieszkania na wynajem.
Choć również ci drudzy mogą pomyśleć o zakupie nieruchomości. Wyraźny wzrost stawek najmu oraz niedobór lokali sprzyja bowiem wchodzeniu w ten biznes.
Kupno mieszkania na kredyt – ceny mieszkań
Dlaczego więc teraz jest dobry czas na zakup mieszkania na kredyt? Przynajmniej z trzech powodów.
Po pierwsze, ceny mieszkań rosną. Dzieje się tak mimo wielu kasandrycznych zapowiedzi. Co będzie dalej? Większość prognoz przewiduje dalsze zwyżki, choć mają być one niższe od inflacji, czyli na poziomie jednocyfrowym. Nawet jeśli nastąpi chwilowe wyhamowanie to będzie ono przejściowe.
Na spadki lub chociaż wyraźne ograniczenie tempa wzrostu cen nie można liczyć w odniesieniu do mieszkań deweloperskich. Dlaczego?
Firmy budowlane, które borykają się z rosnącymi kosztami materiałów, gruntów i wykonawstwa, już od początku roku ograniczają rozpoczynanie nowych projektów lub wstrzymują czasowo realizację rozpoczętych. Dostosowują podaż do malejącego popytu. Dotyczy to zwłaszcza deweloperów, którzy kierowali swoją ofertę do klientów kredytowych.
Marże kredytów hipotecznych najniższe od 13 lat
Po drugie, mamy najniższe od 2009 r. marże kredytów mieszkaniowych. Wedle ostatnich danych NBP średnia rynkowa to 1,68 proc. W ostatnich 10 latach było to przeciętnie 2,58 proc.
Przypomnę, że marża to stała część oprocentowania zobowiązań opartych o zmienną stopę. Drugą jest WIBOR, który fluktuuje w czasie.
Jeśli ktoś nie jest zwolennikiem przeważnie droższego w momencie zaciągania kredytu stałoprocentowego albo uważa, że jest już nań za późno, powinien poważnie rozważyć zakup mieszkania na kredyt powiązany z WIBOR-em. Dlaczego?
Jak wynika z notowań kontraktów terminowych, pod koniec przyszłego roku koszt pieniądza ma się zacząć obniżać. To przełoży się na niższą ratę. Natomiast niska marża zostanie już do końca spłaty zobowiązania.
Zakup mieszkania na kredyt a ustawowe wakacje kredytowe
Po trzecie, w związku z planowanymi przez rząd wakacjami kredytowymi marże zapewne z czasem pójdą w górę. Wszystko przez koszty rozwiązań mających ulżyć osobom już spłacającym kredyty mieszkaniowe.
Nakłady te szacuje się na co najmniej 20 mld zł. Poniosą je banki, które ostatecznie przerzucą koszty na klientów. Jak?
Jednym ze sposobów jest wzrost kosztów finansowania, czyli np. marż kredytowych. A to oznacza, że zakup mieszkania na kredyt będzie droższy.
Nie warto więc zwlekać z realizacją życiowych planów. Tym bardziej, że ktoś może nas ubiec i nabyć upatrzone przez nas lokum.
Oczywiście decyzji nie powinno się podejmować na hurra. Jeśli chcesz dobrze przygotować się do zakupu mieszkania na kredyt i uniknąć pułapek z tym związanych skontaktuj się ze mną.
Przydatne artykuły w temacie kredytu hipotecznego:
Ustawowe wakacje kredytowe nie takie beztroskie
Kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego
Jak ograniczyć wzrost rat kredytu hipotecznego?
Kredyt mieszkaniowy ze stałym oprocentowaniem receptą na rosnące raty
Kredyt hipoteczny i zdolność kredytowa po nowemu
Ustawa o kredycie hipotecznym i jej tajemnice
5 powodów dla których warto skorzystać z pomocy pośrednika kredytu hipotecznego
Jaki rodzaj oprocentowania kredytu hipotecznego wybrać?
Zdolność kredytowa – czym faktycznie jest i jak ją poprawić?
Księga wieczysta – na co zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomości
Ubezpieczenie kredytu – czym faktycznie jest i czy warto z niego korzystać?
Najczęstsze błędy podczas zaciągania kredytu hipotecznego
Pożyczka hipoteczna — czyli jak pozyskać większe środki na dowolny cel
Kalkulator kredytu hipotecznego — czy warto z niego korzystać?