Z dniem dzisiejszym weszły w życie przepisy ustawy o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym, na podstawie których można ubiegać się o kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. W praktyce powinien być on dostępny za jakiś czas. Oto najważniejsze założenia i warunki państwowego wsparcia.

Od 27 maja br. ruszył formalnie rządowy program gwarancji dla osób chcących zaciągnąć kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego. Na razie tylko teoretycznie, gdyż BGK, który będzie udzielać wsparcia, dopiero zawiera umowy z bankami komercyjnymi.

To właśnie one będą przyjmować wnioski o gwarancje (razem z wnioskiem o kredyt). Produkt powinien być dostępny w ciągu kilku tygodni. Co warto o nim wiedzieć?

Mieszkanie bez wkładu własnego – dla kogo?

Najważniejsze zasady pomocy przewidzianej w ustawie o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym:

  1. Dla singli, par, małżeństw
  2. Brak nieruchomości (w tym mieszkania spółdzielczego) z wyjątkiem rodziny z co najmniej dwójką dzieci
    W drugim przypadku mieszkanie lub dom nie może być zbyt duże (50 mkw. przy dwójce pociech, 75 mkw. przy trójce dzieci, 90 mkw. przy czwórce, bez ograniczeń dla rodzin z pięciorgiem i większą liczbą dzieci). Ponadto rodzina chcąca zaciągnąć preferencyjny kredyt musi zbyć posiadaną nieruchomość.
    Uwaga! Zasada braku nieruchomości obowiązuje beneficjentów pięć lat wstecz, czyli przed ubieganiem się o kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego.
  3. Na zakup lub budowę nieruchomości (w tym działki budowlanej) mieszczącej się w limicie cenowym dla danej lokalizacji – dopuszczalny pułap cenowy co kwartał ogłasza BGK
  4. Okres kredytowania: co najmniej 15 lat
  5. Wielkość gwarancji: 10-20 proc. wartości nieruchomości i nie więcej niż 100 tys. zł
    Możliwe jest więc rozwiązanie, że kredytobiorcy wniosą 10 proc. wkładu ze swoich oszczędności i jeszcze uzyskają gwarancję na kolejne 10 proc. Suma wkładu własnego i gwarancji nie może przekroczyć 20 proc. wartości mieszkania lub kosztów budowy.
  6. Kredyt tylko w złotówkach
  7. Prowizja za udzielenie gwarancji: 1 proc. gwarantowanej kwoty
    Należy pamiętać o standardowych kosztach związanych z zaciągnięciem kredytu hipotecznego, np. prowizji banku czy ubezpieczeniu.
  8. Możliwość otrzymania dopłaty (w formie nadpłaty) do kredytu objętego gwarancją przy powiększeniu rodziny o drugie (20 tys. zł) i każde kolejne dziecko (60 tys. zł)
    Chodzi nie tylko o narodziny potomka. Nagradzana jest również np. adopcja czy przysposobienie. Przy czym pieniądze są przekazywane bezpośrednio kredytodawcy. Dofinansowanie jest zwolnione z podatku dochodowego.

Oczywiście chętni muszą wykazać się wiarygodnością i zdolnością kredytową. Natomiast powierzchnia mieszkania czy domu kupowanego na kredyt hipoteczny bez wkładu własnego nie mają znaczenia. Tak samo jak fakt, czy nabywamy je z rynku wtórnego, czy od dewelopera.

Mieszkanie bez wkładu własnego
Mieszkanie bez wkładu własnego – Consulter

Mieszkanie bez wkładu własnego dla obcokrajowca

O pomoc mogą się ubiegać również obcokrajowcy, którzy chcieliby kupić w naszym kraju mieszkanie albo wybudować dom. Jakie warunki muszą spełnić? Poza powyższymi muszą jeszcze pamiętać o kilku wymaganiach.

W przypadku cudzoziemców co do zasady o kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego może ubiegać się osoba, która prowadzi gospodarstwo domowe na terytorium RP. W przeciwnym razie ustawodawca wymaga, by obcokrajowiec prowadził gospodarstwo domowe z obywatelem polskim (wtedy razem występują o finansowanie objęte państwową gwarancją).

Jeśli obcokrajowiec zamierza ubiegać się o spłatę rodzinną, czyli dopłatę do gwarantowanego kredytu hipotecznego z tytułu powiększenia rodziny, musi prowadzić gospodarstwo domowe w naszym kraju.

Ważne! Obcokrajowiec chcący zaciągnąć kredyt hipoteczny w polskim banku musi spełnić dodatkowe wymagania stawiane przez rodzime instytucje finansowe. Dotyczą one głównie dokumentów, np. karty pobytu (obywatel kraju spoza UE) albo zaświadczenia o zarejestrowaniu w Polsce pobytu obywatela UE.

W następnych wpisach zamieszczę informację o rozwoju sytuacji z gwarantowanym kredytem mieszkaniowym. Jeśli już dziś rozglądasz się za kredytem hipotecznym i potrzebujesz pomocy, napisz do mnie na doradca@consulter.pl lub zadzwoń.

Przydatne artykuły w temacie kredytu hipotecznego:

Kredyt mieszkaniowy ze stałym oprocentowaniem receptą na rosnące raty

Kredyt hipoteczny i zdolność kredytowa po nowemu

Ustawa o kredycie hipotecznym i jej tajemnice

5 powodów dla których warto skorzystać z pomocy pośrednika kredytu hipotecznego

Jaki rodzaj oprocentowania kredytu hipotecznego wybrać?

Zdolność kredytowa – czym faktycznie jest i jak ją poprawić?

Księga wieczysta – na co zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomości

Ubezpieczenie kredytu – czym faktycznie jest i czy warto z niego korzystać?

Najczęstsze błędy podczas zaciągania kredytu hipotecznego

Pożyczka hipoteczna — czyli jak pozyskać większe środki na dowolny cel

Kalkulator kredytu hipotecznego — czy warto z niego korzystać?