Już za kilka tygodni osoby nabywające swoją pierwszą w życiu nieruchomość mieszkalną z drugiej ręki nie zapłacą podatku od czynności cywilnoprawnych. Przy obecnych cenach lokali w Warszawie przyniesie to kupującym nawet kilkanaście tysięcy złotych oszczędności. Ale pojawią się też zmiany na gorsze.

W przedostatni poniedziałek lipca prezydent podpisał ustawę z 26 maja zmieniającą zapisy kilku aktów prawnych odnoszących się do rynku nieruchomości [kliknij, by poznać jej treść]. Nowela objęła m.in. ustawę o podatku od czynności cywilnoprawnych z 9 września 2000 r.

Przypomnę, że daninę tę uiszczamy u notariusza m.in. podczas zawierania umowy zakupu nieruchomości na rynku wtórnym. Stawka wynosi 2 proc. wartości transakcji.

Zakup mieszkania bez PCC nie dla każdego

Jednak już pod koniec sierpnia w życie wejdzie wspomniana poprawka. Na mocy której zakup mieszkania z rynku wtórnego będzie zwolniony z PCC. Tak stanowi art. 4 pkt 4 dokumentu zmieniającego ustawę o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Ale uwaga! Zwolnienie nie będzie przysługiwać każdemu. Na mocy art. 9 pkt 17 znowelizowanej ustawy skorzystają z niego osoby fizyczne nabywające prawo własności nieruchomości mieszkalnej (lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu / domu), które go nie mają ani nie miały nigdy wcześniej.

Innymi słowy: z podatku od czynności cywilnoprawnych będą zwolnieni nabywcy swojego pierwszego w życiu prawa własności lub spółdzielczego własnościowego prawa. Zauważmy, że identyczna regulacja obowiązuje w programie bezpieczny kredyt 2%.

Przypomnę: aby uzyskać taki preferencyjny kredyt, można posiadać (aktualnie lub w przeszłości) udział w nieruchomości mieszkalnej nie większy niż 50 proc. nabyty w drodze dziedziczenia. Identycznie jest ze zwolnieniem z podatku PCC przy transakcji na rynku wtórnym: obejmie ono osoby, które w drodze dziedziczenia nabyły prawo własności lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w udziale nie większym niż 50 proc.

Ile dzięki tej zmianie zaoszczędzi nabywca? Załóżmy, że kupuje 60-metrowe mieszkanie w Warszawie. Średnia cena transakcyjna mieszkania na rynku wtórnym wg danych za II kw. 2023 r. to 12.577 zł za mkw. W tym przypadku PCC wyniósłby 15.092,40 zł.

Zwolnienie z PCC przy zakupie mieszkania
Zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie mieszkania

Podatek PCC od mieszkań deweloperskich

Zniesienie PCC od zakupu mieszkania używanego to niejedyny ważny zapis zmieniony w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych. Drugim jest objęcie tą daniną transakcji na rynku pierwotnym.

Przypomnę, że dotąd nabywając lokal od dewelopera, nie płaciło się PCC, tylko VAT. Był on już zaszyty w cenie brutto, więc w praktyce na kupującym nie ciążył żaden obowiązek względem fiskusa. Z początkiem 2024 roku to się zmieni.

Na mocy art. 4 pkt 3 ustawy zmieniającej, zakup co najmniej sześciu lokali mieszkalnych (lub udziałów w tych lokalach) stanowiących odrębne nieruchomości w jednym lub kilku budynkach wybudowanych na jednej nieruchomości gruntowej opodatkowanych podatkiem od towarów i usług będzie – zgodnie z dodanym art. 7a – objęty podatkiem PCC w wysokości 6 proc. wartości transakcji.

Identyczna stawka będzie mieć zastosowanie w razie posiadania już pięciu takich lokali lub udziałów w nich. Wówczas przy zakupie szóstego i kolejnego lokalu zapłacimy wyższą stawkę PCC. Chodzi tu o sytuację, gdy w danym bloku mamy np. pięć nieruchomości lokalowych i dokupimy w nim kolejną.

Warto przeczytać:

Bezpieczny kredyt 2% w pytaniach i odpowiedziach

Księga wieczysta – na co zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomości

Ochrona Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego nie dla każdego

WIRD zamiast WIBOR-u i jego przełożenie na ratę kredytu

Darowizna samochodu wykupionego z leasingu bez podatku

Sankcja kredytu darmowego – jak spłacać kredyt bez odsetek?