Wbrew pozorom pożyczka hipoteczna nie jest tym samym co kredyt hipoteczny. Pozyskane z pożyczki pieniądze możesz przeznaczyć bowiem na dowolny cel — realizację marzeń, spłatę zobowiązań finansowych czy bieżące wydatki. Czym jest pożyczka hipoteczna, kto może po nią sięgnąć i jakie są jej najważniejsze zalety?

Pożyczka hipoteczna to pożyczka zabezpieczona nieruchomością. Często określa się ją także mianem kredytu gotówkowego pod zastaw nieruchomości. Jeśli sięgniesz po pożyczkę hipoteczną, nieruchomość zostanie obciążona hipoteką, a Ty pozyskasz środki na dowolny cel niezwiązany z działalnością gospodarczą: remont mieszkania lub domu, spłatę zobowiązań finansowych czy bieżące wydatki. W zależności od banku okres spłaty pożyczki hipotecznej wynosi od 10 od 20 lat.

Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny

Cel finansowania jest najważniejszą różnicą pomiędzy kredytem a pożyczkę hipoteczną. Środki z pożyczki możesz wydać na cel dowolny i nie musisz informować banku na co dokładnie. Pieniądze pozyskane z kredytu hipotecznego możesz przeznaczyć bowiem tylko na konkretny cel np. zakup lub remont nieruchomości (szczegółowe dane na temat przeznaczenia kredytów hipotecznych znajdziesz w artykule: Kredyt hipoteczny – najtańszy i najbezpieczniejszy kredyt na rynku).

 Pożyczka hipoteczna nieruchomość

Pożyczka hipoteczna to produkt dedykowany właścicielom nieruchomości. Nieodzownym elementem otrzymania środków jest bowiem zabezpieczenie spłaty hipoteką.

Szczegółowe warunki, jakie muszą spełnić nieruchomości, aby mogły stać się zabezpieczeniem pożyczki, określa każdy bank. Z powodzeniem można przyjąć jednak, że mogą być to nieruchomości mieszkalne, np. mieszkania i domy, działki pod zabudowę, budynki komercyjne, magazynowe i biurowe.

Niektórzy pożyczkodawcy umożliwiają także zaciągnięcie pożyczki pod zastaw nieruchomości należącej do osoby trzeciej (napisz do mnie, aby dowiedzieć się więcej na ten temat).

pożyczka hipoteczna
Pożyczka hipoteczna – Consulter

Pożyczka hipoteczna — wymagania banków

Jeśli złożysz wniosek o pożyczkę hipoteczną, bank dokona standardowej oceny Twojej zdolności kredytowej, biorąc pod uwagę m.in.:

  • preferowaną kwotę pożyczki,
  • Twój wiek,
  • wysokość i źródło dochodów,
  • raty aktualnie spłacanych kredytów i pożyczek,
  • limity na kartach kredytowych i debetowych.
  • regularne koszt utrzymania gospodarstwa domowego,
  • liczbę osób na utrzymaniu
  • historię kredytową w BIK.

Ocena zdolności kredytowej wnioskującego nie jest jedynym elementem procedury uzyskania pożyczki. Równie ważna jest ocena wartości nieruchomości, która zabezpieczy spłatę. To właśnie od niej w dużej mierze zależy maksymalna kwota pożyczki.

W zależności od banku może ona wynieść od 60 do 80% wartości nieruchomości.

Najważniejsze zalety pożyczki hipotecznej

Najważniejszą zaletą pożyczki hipotecznej jest możliwość pozyskania w stosunkowo łatwy i szybki sposób, dużego kapitału. Jeśli przedmiotem zabezpieczenia spłaty będzie mieszkanie o wartości 500 000 zł, bank może wypłacić Ci nawet 80% tej kwoty, czyli 400 000 zł.

Duże znaczenie ma także możliwość elastycznego kształtowania wysokości i sposobu spłaty rat (raty równe lub malejące), możliwość skorzystania z wakacji kredytowych oraz możliwość wcześniejszej spłaty (często bez dodatkowych kosztów).

Pożyczka hipoteczna – na co zwrócić uwagę

Zanim wybierzesz pożyczkodawcę i podpiszesz umowę, sprawdź:

  • ile wynosi wartość RRSO. Niższe RRSO to tańsza pożyczka;
  • ile wynosi wysokość prowizji za udzielenie finansowania;
  • czy bank pobiera opłatę za wcześniejszą spłatę pożyczki hipotecznej;
  • ile wynosi opłata za wycenę nieruchomości będącej przedmiotem zabezpieczenia spłaty;
  • czy będziesz mógł skorzystać z wakacji kredytowych, czyli okresowej przerwy w spłacie rat;
  • czy wybierając formułę rat, będziesz miał możliwość dokonania zmiany.

Weryfikując takie parametry, zwiększysz szansę na pozyskanie nie tylko najtańszego, ale także najbardziej atrakcyjnego finansowania.

Najwyższe kwoty, minimum formalności, wsparcie na każdym etapie wnioskowania – Chcesz otrzymać pożyczkę maksymalnie dostosowaną do Twoich potrzeb? Nie masz czasu samodzielnie analizować ofert poszczególnych banków? Masz dość skomplikowanych bankowych określeń? Zadzwoń do mnie! Dzięki mojemu wsparciu zawrzesz umowę na najkorzystniejszych warunkach, bez stresu, z minimalną ilością formalności. Pamiętaj także, że moja pomoc jest dla Ciebie zupełnie bezpłatna. Bez względu na to, który bank i jaką ofertę wybierzesz.