Coraz więcej Polaków docenia zalety wynajmu długoterminowego. Jak wynika z raportu PZWLP, wartość długoterminowego wynajmu aut po III kwartale 2020 w ujęciu rocznym wzrosła o 2,8 proc.

Pomimo spowodowanego pandemią dwucyfrowego spadku sprzedaży nowych samochodów. Czym w praktyce jest wynajem długoterminowy? Czym się różni od leasingu operacyjnego i komu przyniesie najwięcej korzyści?

Dane Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów nie pozostawiają wątpliwości — rok 2019 był jednym z najlepszych dla branży wynajmu długoterminowego. Po IV kwartale uzyskała ona wysoki, dwucyfrowy wzrost na poziomie 10,6 proc. r./r. Choć na skutek pandemii rynek nieco wyhamował, na koniec czerwca 2020 r. odnotował 3,7% wzrost. Czym jest w praktyce wynajem długoterminowy i jaka jest przyczyna jego rosnącej popularności?

Wynajem długoterminowy samochodów — dla kogo?

Wynajem długoterminowy (z ang. Car Fleet Management) to nowoczesna forma finansowania nowych samochodów. Podpisując umowę, możesz użytkować auto przez określony czas (zazwyczaj 2 do 5 lat) w zamian za regulowanie comiesięcznych rat. Po zakończeniu umowy możesz wykupić użytkowany pojazd lub zrezygnować z wykupu.

Najem długoterminowy przyniesie największe korzyści:

  • Przedsiębiorcom. Jeśli prowadzisz firmę, całą ratę najmu zaliczysz do kosztów podatkowych;
  • Osobom, które chcą zdjąć ze swoich ramion obsługę auta. Jeśli zawrzesz umowę najmu długoterminowego, będziesz „jedynie” użytkował auto i wlewał do baku paliwo. Kompleksowa obsługa (serwisy, przeglądy, zawarcie umowy ubezpieczenia czy wymiana opon) pozostanie obowiązkiem formalnego właściciela pojazdu — wynajmującego. Taka cecha jest jedną z najważniejszych różnic pomiędzy najmem długoterminowym a leasingiem operacyjnym;
  • Osobom, które chcą użytkować auto, nie ponosząc wysokich kosztów własnych. Zawarcie umowy najmu długoterminowego nie wymaga wnoszenia opłaty wstępnej;
  • Osobom, które chcą użytkować nowe auto. Przedmiotem umowy najmu długoterminowego może być wyłącznie nowy pojazd — osobowy lub dostawczy.
wynajem długoterminowy
Wynajem długoterminowy – Consulter

7 korzyści wynajmu długoterminowego?

  • Niskie miesięczne koszty. Koszt wynajmu długoterminowego uwzględnia różnicę między ceną zakupu auta i jego wartością w momencie zakończenia umowy. Taka forma finansowania pozwala więc nie tylko zachować kontrolę nad budżetem, ale także zaoszczędzić. Wybierając najem długoterminowy, płacisz bowiem jedynie za realną wartość auta w czasie, w którym je użytkujesz.
  • Dodatkowe usługi. Jeśli sięgniesz po leasing operacyjny w standardowej formule, koszty przeglądów, napraw, wymiany opon będziesz musiał pokrywać z własnej kieszeni. Wybierając najem długoterminowy, unikniesz tych żmudnych obowiązków i towarzyszących im kosztów. Będziesz mógł korzystać także z atrakcyjnych przywilejów: samochodu zastępczego na czas naprawy, kart paliwowych czy pełnego pakietu serwisowego w Autoryzowanych Stacjach Obsługi.
  • Korzyści podatkowe. Najem długoterminowy daje możliwość zaliczenia całej miesięcznej raty w koszty uzyskania przychodu oraz odliczenia podatku VAT.
  • Możliwość podpisania umowy także przez małą firmę. Jeszcze kilka lat temu najem długoterminowy kojarzono przede wszystkim ze średnimi firmami i dużymi korporacjami. Dziś taka usługa jest dostępna także dla małych podmiotów i mikroprzedsiębiorców.
  • Brak konieczności wnoszenia opłaty wstępnej. Możliwość rozpoczęcia użytkowania auta bez inwestycji własnych środków to ogromna zaleta zwłaszcza dla nowych firm oraz podmiotów posiadających dużą flotę.
  • Oszczędność czasu. Wybierając najem długoterminowy, oszczędzisz nie tylko pieniądze, ale także czas. Wszystko dzięki wyeliminowaniu obowiązków administracjach i tych związanych z serwisowaniem auta.
  • Szeroki wybór marek i modeli. Na fali rosnącej popularności najmu długoterminowego przedsiębiorcy mogą wybierać spośród dużej liczby marek i modeli samochodów.

Najem długoterminowy — zanim podpiszesz umowę

Zanim podpiszesz umowę z wynajmującym, koniecznie dokładnie przeanalizuj jej zapisy. Zwróć szczególną uwagę na:

  • Zakres dodatkowych świadczeń. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, upewnij się, które obowiązki weźmie na siebie wynajmujący i na jakie świadczenia możesz liczyć w przypadku awarii;
  • Wysokość dodatkowej opłaty za przekroczenie limitu kilometrów. Większość umów określa maksymalny limit kilometrów. Po jego przekroczeniu najemca musi uregulować dodatkową opłatę za każdy kilometr;
  • Wskazane przez wynajmującego zasady serwisowania auta. Wielu z nich wymaga serwisowania pojazdów wyłącznie w ASO. Choć dokonywanie napraw i przeglądów leży po stronie wynajmującego, korzystanie z autoryzowanych serwisów generuje wyższe koszty. A te mogą mieć odzwierciedlenie w wysokości raty.

Leasing, najem długoterminowy czy kredyt samochodowy?

Moi klienci często pytają, która forma finansowania nowych samochodów jest najlepsza — leasing, najem długoterminowy czy kredyt samochodowy. To, która z nich okaże się najlepszym wyborem, zależy od indywidualnych parametrów, możliwości i oczekiwań przedsiębiorcy. Szukasz finansowania, które precyzyjnie odpowie na potrzeby Twojej firmy? Skontaktuj się ze mną! Dzięki dużemu doświadczeniu doskonale znam specyfikę wszystkich sposobów finansowania aut. Dzięki mojemu wsparciu znajdziesz szyty na miarę produkt, oszczędzisz pieniądze i unikniesz błędów.