W parlamencie procedowana jest ustawa, dzięki której klienci spłacający kredyt na nieruchomość będą mogli odzyskać ubezpieczenie pomostowe po dokonaniu wpisu hipoteki przez sąd. W efekcie odzyskają oni po kilka tysięcy złotych lub o tyle nadpłacą swoje zobowiązanie.

Rządzący planują kolejne rozwiązanie wspierające kredytobiorców hipotecznych. Parlament pracuje nad nowelizacją ustawy o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami.

Przewiduje ona, że banki będą oddawać ubezpieczenie pomostowe klientom po dokonaniu wpisu do księgi wieczystej przez sąd. Stanie się tak, o ile po drodze nie wystąpią żadne komplikacje.

Ubezpieczenie pomostowe a wpis hipoteki do księgi wieczystej

Wedle planowanych przepisów klient po dokonaniu formalności przez sąd będzie mógł wystąpić do banku o:

  • zwrot kosztów poniesionych w związku z oczekiwaniem na wpis hipoteki albo
  • zaliczenie ich na poczet innych należności, np. pomniejszenie istniejącego salda, co doprowadzi do spadku raty lub skrócenia okresu kredytowania (i mniejszych kosztów finalnych).

W skrajnych przypadkach będzie to nawet kilka tysięcy złotych. Dlaczego aż tyle?

Ubezpieczenie pomostowe, pobierane do czasu wpisania przez sąd do księgi wieczystej banku jako wierzyciela, przybiera postać wyższej marży. W zależności od kredytodawcy jest to dodatkowe 0,5-2,5 pkt proc. Przy obecnym oprocentowaniu (8-10 proc.) przekłada się to na ratę wyższą o kilkaset złotych.

Wedle danych Ministerstwa Sprawiedliwości (I kwartał br.) wpis hipoteki następuje średnio po trzech miesiącach i 24 dniach od złożenia wniosku. Jednak 1/3 spraw jest rozpatrywana po co najmniej sześciu miesiącach. Najczęściej (20 proc. przypadków) kredytobiorcy czekają 3-6 miesięcy.

Problem, który dotyczy przede wszystkim dużych miast, narasta od kilku lat. Przykładowo w sądzie dla Warszawy-Mokotowa czas oczekiwania na wpis wydłużył się w ostatnim czasie pięciokrotnie. Doszło do tego mimo zwiększenia liczby referendarzy w wydziale wieczystoksięgowym.

Ubezpieczenie pomostowe
Ubezpieczenie pomostowe – Consulter

Dla kogo zwrot kosztów ubezpieczenia pomostowego?

Projekt trafił do senatu. Ten planuje rozszerzyć krąg beneficjentów na wszystkich kredytobiorców. Wedle pierwotnych zapisów prawo ubiegania się o zwrot ubezpieczenia pomostowego miało przysługiwać tylko tym klientom, którzy zaciągnęli zobowiązanie po wejściu w życie nowelizacji.

Jednak zmiana prawa nie usunie przyczyny opóźnień. A ta tkwi w sądach. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje też nad tym, by wpisów hipoteki dokonywali również notariusze przy okazji sporządzania aktu przeniesienia własności nieruchomości.

Klienci nadal będą więc zmuszeni płacić ubezpieczenie pomostowe. Dziś nabywcy kredytowanego mieszkania czy domu, który nie chce długo czekać na formalności w sądzie, pozostaje złożenie wniosku o przyspieszenie wpisu.

Używając odpowiedniej argumentacji (np. znacząco wyższych kosztów), w piśmie można domagać się rozpatrzenia sprawy poza domyślną kolejnością wynikającą z daty złożenia wniosku. Taką możliwość daje obywatelowi par. 79 ust. 3 Regulaminu urzędowania sądów powszechnych (rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 18 czerwca 2019 r.).

Przydatne artykuły w temacie kredytu hipotecznego:

Dobry czas na zakup mieszkania na kredyt

Ustawowe wakacje kredytowe nie takie beztroskie

Kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego

Jak ograniczyć wzrost rat kredytu hipotecznego?

Kredyt mieszkaniowy ze stałym oprocentowaniem receptą na rosnące raty

Kredyt hipoteczny i zdolność kredytowa po nowemu

Ustawa o kredycie hipotecznym i jej tajemnice

5 powodów dla których warto skorzystać z pomocy pośrednika kredytu hipotecznego

Jaki rodzaj oprocentowania kredytu hipotecznego wybrać?

Zdolność kredytowa – czym faktycznie jest i jak ją poprawić?

Księga wieczysta – na co zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomości

Ubezpieczenie kredytu – czym faktycznie jest i czy warto z niego korzystać?

Najczęstsze błędy podczas zaciągania kredytu hipotecznego

Pożyczka hipoteczna — czyli jak pozyskać większe środki na dowolny cel

Kalkulator kredytu hipotecznego — czy warto z niego korzystać?