Zgodnie z obietnicą kontynuuje temat mieszkania bez wkładu własnego o którym pisałem tutaj. Od października obowiązują wyższe limity cenowe mieszkań, które można kupić na kredyt bez wkładu własnego. Przy czym dostępność takich nieruchomości na poszczególnych rynkach jest zróżnicowana. Spośród metropolii najłatwiej znaleźć je w Poznaniu, najtrudniej – w Krakowie.

Od kilku miesięcy funkcjonuje ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym. Dzięki niej można ubiegać się o kredyt bez wkładu własnego na zakup lub budowę nieruchomości mieszkalnej. Przy czym nie dotyczy to spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – limity cenowe

By móc starać się o kredyt hipoteczny bez wkładu własnego, trzeba spełnić kilka warunków. Jednym z nich jest cena mieszkania.

Musi ona mieścić się w limitach, które co pół roku podaje dla danej lokalizacji Bank Gospodarstwa Krajowego.  To właśnie BGK udziela wnioskodawcom gwarancji.

Dopuszczalne zakresy ogłaszane są osobno dla rynku pierwotnego i wtórnego. Wylicza się je na podstawie obwieszczeń wojewodów dotyczących kosztu budowy 1 mkw. lokalu. Do średniej z dwóch ostatnich kwartałów dodaje się 20 proc. (mieszkania używane) bądź 30 proc. (lokale deweloperskie).

Tak się składa, że od października limity cenowe kwalifikujące nieruchomość do programu „Mieszkanie bez wkładu własnego” zwiększyły się praktycznie w całym kraju. Wyjątkiem są tylko niektóre gminy na Podlasiu.

Spośród miast wojewódzkich największy wzrost nastąpił w Gorzowie i Zielonej Górze (po 12 proc.) oraz Poznaniu (9 proc.).

W Warszawie mieszkanie deweloperskie, które chcemy kupić na kredyt bez wkładu własnego, nie może kosztować więcej niż 10.693 zł za mkw. (o 7 proc. więcej niż dotąd). Natomiast w przypadku rynku wtórnego jest to 9781 zł za mkw. Szczegóły limitów cenowych znajdziesz w tabeli.

Limity cenowe przy kredycie bez wkładu własnego [zł za 1 mkw.]

Miasto

Limit dla mieszkań deweloperskich Limit dla mieszkań używanych

Warszawa

10.693

9871

Kraków

9090

8390

Wrocław

9298

8583

Poznań

9757

9007

Gdańsk

9482

8752

Łódź 6668

6155

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – Consulter

Kredyt bez wkładu własnego a dostępność mieszkań

Nasuwa się pytanie jak to się ma do cen transakcyjnych na rynku nieruchomości? Tu sytuacja jest dość zróżnicowana.

Lokum mieszczące się w limitach BGK najłatwiej znaleźć w: Opolu, Olsztynie, Zielonej Górze i Poznaniu. W tych ośrodkach przeciętne ceny nieruchomości spełniają warunki programu.

W stolicy dopuszczalne stawki umożliwiające ubieganie się o państwowe wsparcie są niższe o 16 proc. od średniej rynkowej. We Wrocławiu różnica in minus wynosi 11 proc., w Gdańsku – 15 proc., a w Krakowie – 23 proc.

Oczywiście pamiętajmy, że to tylko średnia rynkowa. Oczywiście znalezienie mieszkania, na które można zaciągnąć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego w tych limitach cenowych jest możliwe. Jednak poszukiwanie może trwać dłużej lub będzie wymagać pewnych ustępstw ze strony kupującego, np. co do lokalizacji czy standardu mieszkania.

Obecnie kredytów mieszkaniowych bez wkładu udziela osiem banków. Którą ofertę wybrać? To zależy od sytuacji finansowej kredytobiorcy i jego zdolności kredytowej. Zgłoś się do mnie, a pomogę Ci całkowicie bezpłatnie dokonać optymalnego wyboru.

Przydatne artykuły w temacie kredytu hipotecznego:

Sprawdź czy możesz ubiegać się o zwrot ubezpieczenia pomostowego

WIRD zamiast WIBOR-u i jego przełożenie na ratę kredytu

Ubezpieczenie pomostowe do zwrotu

Dobry czas na zakup mieszkania na kredyt

Ustawowe wakacje kredytowe nie takie beztroskie

Kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego

Jak ograniczyć wzrost rat kredytu hipotecznego?

Kredyt mieszkaniowy ze stałym oprocentowaniem receptą na rosnące raty

Kredyt hipoteczny i zdolność kredytowa po nowemu

Ustawa o kredycie hipotecznym i jej tajemnice

5 powodów dla których warto skorzystać z pomocy pośrednika kredytu hipotecznego

Jaki rodzaj oprocentowania kredytu hipotecznego wybrać?

Zdolność kredytowa – czym faktycznie jest i jak ją poprawić?

Księga wieczysta – na co zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomości

Ubezpieczenie kredytu – czym faktycznie jest i czy warto z niego korzystać?

Najczęstsze błędy podczas zaciągania kredytu hipotecznego

Pożyczka hipoteczna — czyli jak pozyskać większe środki na dowolny cel

Kalkulator kredytu hipotecznego — czy warto z niego korzystać?