Sięgając po pożyczki i dotacje unijne, zyskasz potężny zastrzyk gotówki na realizacje celów inwestycyjnych i rozwój przedsiębiorstwa. Jakie kwoty są dostępne dla polskich przedsiębiorców? Kto może po nie sięgnąć? Jak o nie wnioskować? Sprawdźmy.

Większość inwestycji wymaga od przedsiębiorców pokaźnych nakładów finansowych. Niestety, nie wszyscy mogą pozwolić sobie na to, aby sfinansować je z bieżących środków czy nadwyżek. Szukasz sposobu na pozyskanie dodatkowego zastrzyku gotówki? Nie chcesz lub nie możesz sięgnąć po kredyt inwestycyjny? Rozważ zaciągnięcie pożyczki lub dotacje unijnej.

Pożyczki unijne czym są?

Pożyczki unijne to bardzo nisko oprocentowane produkty finansowe przeznaczone na realizacje celów inwestycyjnych i rozwój przedsiębiorstw. Sięgając po pożyczki unijne, pożyczysz nawet 100% całkowitych nakładów brutto związanych z realizowanym przedsięwzięciem.

W zależności od specyfiki projektu możesz wybrać pożyczkę inwestycyjną lub pożyczkę płynnościową.

Pożyczka inwestycyjna to publiczne wsparcie przeznaczone na finansowanie działalności rozwojowej. Pod tym określeniem może kryć się np.:

 • modernizacja czy remont biura, fabryki, magazynu;
 • zakup lokalu;
 • zakup maszyn, aut, urządzeń czy innych środków trwałych niezbędnych w prowadzeniu codziennej działalności.

Pożyczka płynnościowa to, podobnie jak pożyczka inwestycyjna forma publicznego wsparcia. Pozyskane z niej środki, możesz przeznaczyć jednak nie na inwestycje, lecz na bieżące (lub zaległe) wydatki związane z prowadzoną działalnością. Może to być np. opłacenie:

 • czynszu,
 • wynagrodzeń,
 • rat leasingowych czy kredytowych,
 • wynagrodzeń,
 • faktur za zakup towaru.

Dotacje unijne co to?

Dotacje unijne to bezzwrotne wsparcie z funduszy unijnych na realizacje inwestycji i rozwój dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. W zależności od konkretnego programu pozyskane z dotacji pieniądze możesz przeznaczyć na wdrożenie innowacji (np. opracowanie innowacyjnego produktu lub usługi), informatyzację, poszukiwanie zastosowania zaawansowanej technologii, działania z zakresu transformacji przemysłowej i zielonej gospodarki, badania przemysłowe czy prace rozwojowe.

pożyczki i dotacje unijne — przeznaczenie, koszty, beneficjenci
Pożyczki i dotacje unijne – Consulter

Kto może sięgnąć po pożyczki i dotacje unijne?

Mówiąc w sporym uproszczeniu po pożyczki i dotacje unijne mogą sięgnąć wszystkie firmy — mikroprzedsiębiorcy, firmy z sektora MŚP, duże przedsiębiorstwa czy start-upy. W praktyce wiele zależy jednak od wymagań towarzyszących poszczególnym programom (dotacje unijne) oraz warunków stawianych przez konkretnych pożyczkodawców (pożyczki unijne).

Pożyczki i dotacje unijne — dostępne kwoty

Maksymalne kwoty pożyczek unijnych wynoszą — w zależności od rodzaju pożyczki i wielkości firmy — od kilkuset tysięcy złotych aż do kilkudziesięciu milionów złotych.

Łączna pula środków w poszczególnych programach unijnych wynosi nawet kilkaset milionów złotych. Realizując konkretny projekt, z powodzeniem możesz wnioskować o kilkadziesiąt czy nawet kilkaset tysięcy złotych bez dodatkowych zabezpieczeń.

Pożyczka unijna – ile to kosztuje?

Pożyczki unijne to produkty na wyjątkowo preferencyjnych warunkach finansowych. Ich oprocentowanie nie wynosi z reguły więcej niż 3 proc. w skali roku. Dotacje unijne to zazwyczaj całkowicie bezzwrotne wsparcie.

Fundusze unijne – który produkt warto wybrać?

To, który produkt okaże się dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem, zależy przede wszystkim od celu finansowania, specyfiki projektu, Twoich potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych. Chcesz dokonać najlepszego wyboru? Nie decyduj przypadkowo. Pomogę Ci wybrać ten, który okaże się strzałem w dziesiątkę — pomoże rozwinąć firmę, zrealizować inwestycje i biznesowe plany bez nadmiernego obciążenia budżetu. W ramach wsparcia nie tylko wyselekcjonuję produkty, które najlepiej spełnią Twoje potrzeby, ale także otrzymasz pomoc w zakresie:

 • opracowania wniosku od strony formalnej i harmonogramu projektu;
 • opracowania części finansowej;
 • kontroli merytorycznej wniosku i dodatkowych dokumentów wymaganych przez finansującego;
 • złożenia wniosku i rozliczenia projektu.