Kredyt obrotowy to kredyt przeznaczony na sfinansowanie bieżącej działalności firmy. Z tego tekstu dowiesz się dlaczego warto po niego sięgnąć i komu przyniesie najwięcej korzyści.

Kredyt obrotowy to kredyt dla firmy. Mogą sięgnąć po niego mikro przedsiębiorcy, firmy z sektora MŚP oraz duże przedsiębiorstwa i korporacje. Pozyskane z kredytu środki mogą posłużyć do sfinansowania bieżącej działalności firmy lub konkretnego, wskazanego wcześniej bankowi celu.

Kredyt obrotowy dla firm

Kredyt obrotowy przybiera zazwyczaj formę kredytu w rachunku bieżącym lub w rachunku kredytowym.

  • Kredyt obrotowy w rachunku bieżącym przypomina debet w koncie osobistym i ma charakter odnawialny. Dodatkowe środki są dostępne 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, a Ty możesz z nich skorzystać lub nie. Kwotę limitu bank ustala indywidualnie w oparciu o obroty firmy a umowa ma charakter odnawialny i trwa najczęściej od roku do 3 lat. Twoja firma może uzyskać limit od razu na kilka lat bez konieczności odnawiania go co roku.
  • Kredyt obrotowy w rachunku kredytowym to kredyt wypłacany jednorazowo (czasem w transzach) o charakterze nieodnawialnym. Jego spłata odbywa się w ratach kapitałowo-odsetkowych, zgodnie z harmonogramem spłat. Kredyt obrotowy ratalny z reguły udzielany jest na dłuży okres, najczęściej od 3 do 8 lat.

Dostępne kwoty kredytu obrotowego bank ustala indywidualnie. Przede wszystkim na podstawie generowanych przez firmę obrotów i zdolności kredytowej. Pamiętaj że jeśli wnioskujesz o większe kwoty kredytu obrotowego. Możesz skorzystać z taniego zabezpieczenia jakim są gwarancje de minimis BGK.

Kredyt obrotowy przykłady wydatków

Jak sama nazwa wskazuje kredyt obrotowy ma finansować działalność operacyjną przedsiębiorstwa. Jest zobowiązaniem krótkoterminowym i ma służyć finansowaniu środków i aktywów obrotowych firmy takich jak zapasy czy materiały. Może być również wykorzystany w finansowaniu innych bieżących potrzeb w firmie, na przykład: pokrycie kosztów wynagrodzeń dla pracowników, płatności do ZUS i US, czynsz i najem za biuro, opłaty za paliwo, energię czy ubezpieczenia.

W spółkach kapitałowych i firmach na pełnej księgowości wysokość kredytu obrotowego będzie powiązania z poziomem zapotrzebowania na kapitał obrotowy (ZKON). Im większe niedobory kapitału obrotowego netto (KON) będą miały miejsce z tym większej kwoty kredytu obrotowego firma może skorzystać.

Kredyt obrotowy oprocentowanie i koszty

Na całkowity koszt kredytu obrotowego składa się oprocentowanie złożone ze stawki WIBOR i indywidualnie ustalanej, negocjowalnej marży banku. Dodatkowe opłaty, to np. prowizja za uruchomienie, prowizja za gotowość (od niewykorzystanej kwoty kredytu, którą można wynegocjować do zera), prowizja za wcześniejszą spłatę czy za odnowienie kredytu na kolejny okres. Dlatego zawsze warto zwrócić uwagę na sumę wszystkich opłat. Jeśli chcesz uzyskać tani kredyt obrotowy zadzwoń do mnie. Pomogę Ci wynegocjować niskie koszty kredytu. 

Kredyt obrotowy
Kredyt obrotowy – Consulter

Kredyt obrotowy – 5 najważniejszych korzyści 

  • Zachowanie płynności finansowej. Utrzymanie płynności finansowej to priorytet każdej firmy, bez względu na jej wielkość i branżę, w której działa. Niestety, opóźnienia w płatności faktur, wystawianie faktur z odroczonym terminem płatności czy niespodziewane wydatki mogą skutecznie ją zaburzyć. Konsekwencją utraty płynności mogą być nie tylko przejściowe kłopoty finansowe, ale również — w ekstremalnych przypadkach — długi i bankructwo. Sięgając po kredyt obrotowy, dodatkowe środki będą na wyciągnięcie ręki. Zawsze wtedy, kiedy są potrzebne.
  • Szybki zastrzyk gotówki. Jeśli wybierzesz kredyt obrotowy w formie odnawialnej linii kredytowej, będziesz mógł z niej korzystać w dowolnym momencie. Bez konieczności składania dodatkowych wniosków kredytowych. Konieczność szybkiego sfinansowania nieprzewidzianych wydatków przestanie być koszmarem, a spóźniający się z płatnością klienci nie będą już spędzać snu z powiek.
  • Budowanie wizerunku wiarygodnego przedsiębiorcy. Utrzymując płynność finansową, eliminujesz ryzyko zadłużenia i bankructwa. To jednak nie wszystko. Mając środki na bieżącą działalność możesz wywiązać się ze swoich obowiązków względem pracowników, klientów, dostawców i podwykonawców. Dzięki temu pozostajesz wiarygodny.
  • Elastyczność. Kredyt ratalny, transze, a może odnawialna linia kredytowa? Dużą zaletą kredytu obrotowego jest możliwość dostosowania parametrów do specyfiki biznesu i indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy.
  • Swoboda dysponowania pieniędzmi. Środki pozyskane z kredytu obrotowego możesz przeznaczyć na dowolny cel związany z prowadzoną działalnością: płatność podatku lub składek ZUS, zakup towaru, wynajem magazynu czy wypłatę pensji. Dzięki temu wykorzystasz je w najlepszy możliwy dla swojej firmy sposób.

Doradca kredytowy dla firm – kredyt obrotowy

Dodatkowe środki obrotowe to skuteczny sposób na pokonanie przejściowych kłopotów finansowych, utrzymanie płynności finansowej i budowanie wizerunku rzetelnego wiarygodnego przedsiębiorcy. Zawsze warto mieć poduszkę finansową w postaci dodatkowych środków obrotowych w zapasie. Tym bardziej, że jest sporo możliwości uzyskania wysokich kwot kredytu z zabezpieczeniem tanią gwarancją BGK. Ten, który najlepiej spełni swoją role, powinien być dostosowany do potrzeb, oczekiwań i możliwości Twojej firmy.

Jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać potencjał kredytu obrotowego, nie wybieraj w ciemno! Skontaktuj się ze mną. Bezpłatnie policzę zdolność obrotową Twojej firmy i powiem na jaką kwotę kredytu może liczyć. Znajdę i dobiorę dla Twojej firmy limit obrotowy, który przyniesie Twojej firmie wymierne korzyści.