Kredyt hipoteczny dla ryczałtowców, czyli osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, stanowi specyficzne wyzwanie w procesie finansowania nieruchomości. Uzyskanie takiego kredytu jest zwykle trudniejsze niż w przypadku przedsiębiorców korzystających z podatku liniowego czy skali podatkowej. Ryczałtowcy muszą liczyć się z mniejszą liczbą ofert, mniej korzystnymi warunkami, ograniczoną zdolnością kredytową oraz większymi wymaganiami formalnymi, co może znacząco wpłynąć na ich możliwości finansowe przy zakupie mieszkania lub budowie domu.
Klient chcący zaciągnąć kredyt hipoteczny musi wykazać, że będzie go stać na obsługę zadłużenia, czyli comiesięczne płacenie rat. Dla banków najlepszym kredytobiorcą jest ten zatrudniony na umowę o pracę na czas nieoznaczony.
Ryczałt przy kredycie hipotecznym
Oczywiście przedsiębiorcy chcący pożyczyć pieniądze na zakup domu lub mieszkania nie stoją na z góry przegranej pozycji. Jednak w porównaniu z etatowcami mają nieco pod górkę. A jeszcze trudniej jest tym rozliczającym się z urzędem skarbowym na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Ta forma prowadzenia księgowości przez jednoosobowe działalności gospodarczej zyskała na popularności po wprowadzeniu w 2022 r. pakietu ustaw zwanych Polskim Ładem. Jednak rzeczywistość okazała się dla przedsiębiorców mniej różowa.
W efekcie kredyt hipoteczny dla ryczałtowców stał się trudniej dostępny. W tym tekście przedstawiam najważniejsze informacje związane z tym tematem: z jakimi wymaganiami minimalnymi muszą się liczyć osoby prowadzące biznes z tą formą opodatkowania oraz jak banki wyliczają zdolność kredytową ryczałtowcom.
Ostrożność banków w udzielaniu kredytów hipotecznych przedsiębiorcom na ryczałcie wynika z trudności w ocenie dochodów takich klientów. Formalnie nie rejestrują oni wydatków. Dlatego kredytodawcy nie wiedzą, jak na tej podstawie estymować ich dochód. W dodatku w ramach tej formy rozliczeń obowiązuje wiele stawek podatkowych (od 2 do 17 proc.).
Minimalny okres działalności przy kredycie hipotecznym dla ryczałtowców
Wedle wymagań kilku banków osoby na działalności, które chciałyby zaciągnąć kredyt hipoteczny dla ryczałtowców, muszą prowadzić biznes od co najmniej 12 miesięcy. Pozostałe instytucje wymagają dwukrotnie dłuższej historii istnienia firmy. Szczególnie dla zobowiązań na większe kwoty. Dla porównania etatowiec ubiegający się o kredyt na mieszkanie musi wykazać, że jest zatrudniony od minimum trzech miesięcy.
Na szczęście część banków wykazuje się elastycznością w tej kwestii. Co to znaczy? Na zasadzie odstępstwa od reguły udzielą finansowania pod hipotekę przedsiębiorcom z krótszym okresem działalności.
Jednak dotyczy to raczej osób, które zmieniły formę zatrudnienia z etatu na B2B. Tacy klienci muszą wykazać, że mają doświadczenie w branży – robią to, co kiedyś, tylko teraz rozliczają się z tego z fiskusem wedle innych zasad.
Powinni więc przedstawić bankowi świadectwa pracy i inne dokumenty potwierdzające staż w danym zawodzie, np. umowy zlecania. Zmiana formy zatrudnienia powinna dokonać się w miarę płynnie (bez przerwy w dochodach). Plusem na pewno będzie sytuacja, gdy obecny kontrahent takich przedsiębiorców, z którym mają zawartą umowę o współpracy, to ich były pracodawca.
Kredyt hipoteczny dla ryczałtowców a zdolność kredytowa
Jak banki wyliczają zdolność kredytową przedsiębiorcom ubiegającym się o kredyt hipoteczny dla ryczałtowców? Najogólniej rzecz ujmując – różnie.
Niektóre wymagają zeznania podatkowego za dwa ostatnie lata i ewidencji przychodów z roku bieżącego. Inne zadowalają się PIT-em za miniony rok i aktualnymi wynikami.
W zależności od PKD stosują też różne przeliczniki przychodu na dochód. Jeden przyjmuje, że jest to 80-90 proc. Inny zakłada 30 proc. albo 50 proc. pomniejszone o składki ZUS.
W jeszcze innym klient składa oświadczenie o kosztach. Oczywiście niezależnie od tej deklaracji każdy bank w kalkulacjach uwzględni stałe zobowiązania finansowe przedsiębiorcy, np. kredyt gotówkowy, kredyt inwestycyjny, leasing finansowy, kredyt obrotowy.
Są też takie podmioty, w których przyjmowany dochód klienta na ryczałcie stanowi wielokrotność zapłaconego przez niego podatku. Im większa danina odprowadzona do fiskusa, tym większe możliwości nabywcze wnioskodawcy. Znaczenie mają również kontrahenci, z którymi wnioskodawca współpracuje.
Ważne! Zbycie środków trwałych, np. samochodu, może zostać potraktowane jako zdarzenie jednorazowe i nie będzie uwzględniane przy wyliczeniach zdolności kredytowej.
Wśród ryczałtowców wnioskujących o kredyt mieszkaniowy najbardziej preferowane przez banki zawody to:
- programiści,
- lekarze,
- architekci,
- przedstawiciele usług prawnych.
Ryczałt a kredyt hipoteczny – jak wybrać najlepszą ofertę?
Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem i zależy Ci na pewności uzyskania kredytu hipotecznego, kluczowe jest wybranie banku, który najlepiej oceni Twoją zdolność kredytową. Współpraca ze mną, doświadczonym doradcą kredytowym, pozwala nie tylko na wskazanie instytucji najkorzystniej liczącej zdolność, ale również przeanalizowanie wielu innych elementów istotnych przy wyborze konkretnej oferty. Chodzi o np. okres spłaty, warunki cenowe, możliwość nadpłacania kredytu bez dodatkowych opłat, koszt ubezpieczenia na życie i nieruchomości.
Dzięki indywidualnemu podejściu i dokładnej analizie Twojej sytuacji finansowej pomogę Ci przygotować aplikację, która spełni oczekiwania banku. Sprawdzę również inne istotne elementy jak: wymagania dotyczące dokumentacji, elastyczność banku w ocenie dochodów i możliwość wcześniejszej spłaty. Skontaktuj się ze mną, aby maksymalnie zwiększyć swoje szanse na uzyskanie finansowania na najlepszych warunkach.