Przedsiębiorca, który chciałby sfinansować inwestycję taniej i na lepszych warunkach, może to zrobić dzięki rządowemu programowi. Chodzi o gwarancje BGK dla leasingu i umów leasingowych, które obejmują nawet 80 proc. zobowiązania netto. Omawiam najważniejsze założenia programu adresowanego do podmiotów gospodarczych z sektora MSP.
Wg danych organizacji branżowej ZPL w I połowie tego roku wartość sfinansowanych leasingiem aktywów wzrosła o 13,5 proc. – do 54,3 mld zł. Do najmocniej rosnących kategorii należał leasing samochodów osobowych (+32 proc.) i dostawczych (+34 proc.). Łącznie pojazdy lekkie odpowiadały za prawie 55 proc. udzielonego finansowania (29,7 mld zł).
Część umów leasingu i pożyczki leasingowej została objęta gwarancjami BGK. Jednak warto wiedzieć, że takie korzystne zabezpieczenie można uzyskać nie tylko na leasingowane pojazdy
Korzyści z gwarancji BGK dla leasingu
Wszystko w ramach rządowego programu „Wspieranie przedsiębiorczości z wykorzystaniem poręczeń i gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego.” Leasing to kolejny po kredycie, faktoringu oraz pożyczce płynnościowej produkt finansowy, który staje się bardziej dostępny dla przedsiębiorców dzięki państwowym zabezpieczeniom.
W praktyce oznacza to, że zawierają oni umowę na warunkach lepszych w porównaniu ze standardową ofertą. Dzięki gwarancji BGK dla leasingu osiągają przynajmniej jedną z poniższych korzyści:
- mniejszy koszt leasingu (niższa marża / prowizja),
- dłuższy okresu leasingowania,
- większa kwota finansowania,
- zastosowanie karencji w spłacie,
- mniejsze wymagania co do zabezpieczeń.
Dodatkową korzyścią będzie również sama możliwość sięgnięcia po finansowanie, zwłaszcza w sytuacji, gdyby bez gwarancji BGK przedsiębiorca nie mógł zawrzeć umowy na standardowych zasadach rynkowych.
Stanowiąca pomoc de minimis gwarancja BGK zabezpiecza spłatę transakcji leasingowej w ramach klasycznego leasingu oraz pożyczki leasingowej. Ponieważ tą drugą przedsiębiorcy szczególnie chętnie finansują inwestycje w maszyny i urządzenia (zwłaszcza maszyny rolnicze).
Jak uzyskać gwarancje BGK dla leasingu
Rozwiązanie dostępne jest u leasingodawców, którzy zawarli umowę z BGK. Wszystkie formalności załatwia się w jednym miejscu. Wniosek o udzielenie gwarancji leasingu/pożyczki leasingowej przez BGK składa się razem z dokumentami wymaganymi do zawarcia umowy z leasingodawcą.
Ze wsparcia mogą skorzystać podmioty z sektora MSP, które nie zalegają z daninami wobec urzędu skarbowego ani ZUS-u. Nie mogą być też wpisane do rejestru dłużników.
O gwarancje BGK dla leasingu mogą starać się przedsiębiorcy niemal ze wszystkich branż. Wyjątek stanowią: rybołówstwo i akwakultura oraz produkcja rolna.
Wg danych z końca lipca br. po pomoc sięgnęło już ponad 6 tys. firm. Wartość udzielonego im wsparcia przekroczyła 1 mld zł.
Gwarancje BGK dla leasingu w szczegółach
Gwarancją BGK dla leasingu można objąć do 80 proc. zobowiązania netto (bez odsetek i pozostałych kosztów). Z tym że nie więcej niż równowartość 800 tys. euro. Pomocą można objąć należności w złotych lub walucie obcej.
Gwarancję ustanawia się na okres od 3 do 120 miesięcy. Jej zabezpieczenie stanowi weksel in blanco. Faktyczne uruchomienie następuje z datą wpisania przez leasingodawcę umowy leasingu/pożyczki do rejestru.
Za skorzystanie z gwarancji BGK dla leasingu przedsiębiorca płaci co roku prowizję. W pierwszych trzech latach wynosi ona 0,2 proc. kwoty gwarancji, a od czwartego roku – 0,3 proc.
Z tym że tylko w I roku prowizja wyliczana jest od kwoty udzielonej gwarancji. W późniejszych okresach ona maleje wraz z malejącym saldem zobowiązania (proporcjonalnie zmniejsza się bowiem kwota gwarancji).
Beneficjent płaci prowizję leasingodawcy, który przekazuje ją BGK-owi. Robi to do 15. dnia roboczego miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym rozpoczął się pierwszy lub kolejny roczny okres gwarancji.