Faktoring zaliczkowy to stosunkowo nowe rozwiązanie na rynku finansowania firm. Najchętniej sięgają po nie podmioty z branży transportowej i budowlanej. Dowiedz się na czym on polega i jak wypada na tle faktoringu klasycznego.
Faktoring to rozwiązanie, dzięki któremu zarówno spółka, jak i indywidualny przedsiębiorca poprawi swoją płynność i zachowa konkurencyjność na rynku. Czyli nadal może wystawiać faktury z długim terminem płatności i jednocześnie od razu mieć pieniądze z tego tytułu. Niekiedy jest on lepszym wyborem dla konkretnej firmy niż kredyt obrotowy.
Zaliczka na poczet faktury
Istnieje wiele rodzajów faktoringu. Do tych najważniejszych i już dobrze znanych podmiotom gospodarczym zalicza się faktoring:
Natomiast stosunkowo nową usługą jest faktoring zaliczkowy. Tłumaczę, na czym on polega, czym się różni w stosunku do standardowego rozwiązania i jakie daje korzyści.
Zalety faktoringu zaliczkowego
Faktoring zaliczkowy to w istocie pożyczka (limit pożyczkowy). Faktor udziela ją firmie na poczet przyszłych faktur i wierzytelności, które ta za jakiś czas przedstawi mu do wykupu.
Oczywiście firma może też spłacić zobowiązanie, przelewając pieniądze na konto instytucji finansowej (jednorazowo lub w ratach). A jeśli wybierze finansowanie w cesji jawnej, należność względem faktora będzie spłacać jej kontrahent, któremu wystawiła fakturę za wykonaną usługę lub sprzedaż towarów. Dokument sprzedażowy jest swoistym zabezpieczeniem wierzytelności.
Zatem skorzystanie z tej usługi uzależnione jest od wyników badania wiarygodności i oceny kondycji płatniczej, którym to poddaje się podmiot zainteresowany faktoringiem zaliczkowym. Oznacza to, że w przeciwieństwie do klasycznego faktoringu ten zaliczkowy obciąża możliwości płatnicze firmy. Przedsiębiorca powinien o tym pamiętać, jeśli ma w perspektywie ubieganie się na przykład o duży kredyt inwestycyjny czy też ratalny kredyt obrotowy.
W faktoringu zaliczkowym schemat działania jest więc odwrotny niż w tym klasycznym. Tam faktorant, żeby uzyskać finansowanie, najpierw musi zrealizować usługę lub sprzedać towar, a następnie wystawić fakturę z określonym terminem płatności i dostarczyć ją faktorowi do opłacenia.
Tutaj objawia się największa zaleta faktoringu zaliczkowego. Przedsiębiorca może uzyskać środki niezbędne do wykonania usługi / dostarczenia towaru przed realizacją zamówienia dla swojego klienta. Może więc za gotówkę kupić sprzęt, materiały albo opłacić podwykonawców i dopiero przystąpić do wykonania zlecenia.
Oczywiście środki pozyskane w ramach faktoringu zaliczkowego firma może spożytkować na dowolne cele związane z prowadzoną działalnością. Faktor nie nakłada tutaj żadnych ograniczeń.
Ile kosztuje faktoring zaliczkowy
Podmiot chcący sięgnąć po faktoring zaliczkowy płaci, tak jak przy kredycie bądź pożyczce, niewielką prowizję za sfinansowanie zaliczki. Jej ostateczna wysokość zależy od oceny ryzyka oraz wiarygodności kredytowej i potencjału biznesu dokonanej przez faktora.
Dodatkowo korzystając z zaliczki przedsiębiorca może skorzystać z limitu na faktoring odwrotny w celu sfinansowania zakupów firmowych. Zatem w tej kwestii faktoring zaliczkowy również wykazuje podobieństwo do pożyczki czy kredytu.
Na wielkość przyznawanego firmie limitu faktoringowego wpływa ocena ryzyka, ocena kondycji finansowej i branży prowadzonej działalności. Duże znaczenie mają też generowane przez nią obroty, na podstawie których wyliczany jest limit finansowania.
Statystyki wskazują, że z nowego rozwiązania najchętniej korzystają firmy transportowe i budowlane, gdyż przedsiębiorstwa z tych branż mają często problemy z uzyskaniem finansowania w bankach.