Samodzielne poszukiwanie najlepszego kredytu hipotecznego będzie dla wielu osób mordęgą. Wybawienie znajdą u doświadczonego pośrednika. Wbrew pozorom współpraca z nim nic klienta nie kosztuje, a przynosi też inne korzyści.

Wielu klientów decydujących się na kredyt hipoteczny pierwsze kroki kieruje do swojego banku (tam, gdzie mają konto osobiste). Choć jest to naturalne, nie oznacza gwarancji otrzymania najkorzystniejszej propozycji.

Pośrednik kredytów hipotecznych

Mądrze wybrany kredyt hipoteczny

Często okazuje się, że stały klient nie otrzymuje oferty dopasowanej do swoich potrzeb czy możliwości. Dlatego o ile przeprowadzenie wstępnego rozeznania w swoim banku jest wskazane, tak poleganie tylko na nim będzie wielkim błędem.

Może być ono bardzo kosztowne – dosłownie i w przenośni. Dlaczego?

Po pierwsze, w skrajnie negatywnym scenariuszu oddasz bankowi nawet 100 tys. zł więcej niż mógłbyś, gdybyś dokonał właściwego wyboru. O tyle potrafią różnić się łączne koszty kredytu hipotecznego wyliczane dla tego samego konsumenta. To przekłada się na wysokość comiesięcznej raty…

Po drugie, zaciągając kredyt mieszkaniowy w pierwszej lepszej instytucji, możesz pozbawić się szans na realizację marzeń. Po prostu taki bank pożyczy Ci mniej niż mógłby inny, ponieważ ten pierwszy gorzej oceni Twoją zdolność kredytową.

Tutaj różnice potrafią dochodzić do 150 tys. zł. W praktyce oznacza to, że przy dochodzie na poziomie dwóch średnich krajowych w jednym banku uzyskasz 640 tys. zł, w drugim – 790 tys. zł. Zatem albo będziesz musiał zorganizować brakującą kwotę z innych źródeł, albo zrewidować swoje plany, wybierając tańszą, położoną w gorszej lokalizacji nieruchomość.

Poszukiwanie najlepszego kredytu hipotecznego potrafi być męczące i czasochłonne. Na stronach banków trzeba przedrzeć się przez gąszcz dokumentów albo spędzić godziny, wydzwaniając na ich infolinie lub odwiedzając ich oddziały.

Z tym że taka wstępna analiza nie daje odpowiedzi na pytanie o ostateczne koszty ani tym bardziej – dostępną kwotę. Te parametry są bowiem wyliczane dla konkretnego przypadku.

5 powodów dla których warto skorzystać z pomocy pośrednika przy kredycie hipotecznym
Dlaczego warto skorzystać z pomocy pośrednika kredytu hipotecznego – Consulter

1. Oszczędność czasu

Na szczęście istnieje sposób, by uprościć i przyspieszyć cały proces. Wystarczy skorzystać z pomocy doświadczonego pośrednika kredytowego.

Obawiasz się, że w efekcie zapłacisz więcej? Niepotrzebnie! Fakt ten w żaden sposób nie wpływa na cenę kredytu, o czym w dalszej części. Ma za to wiele zalet. Oszczędność czasu to tylko jedna z nich. Poniżej omawiam kolejne.

Zresztą czas oszczędzasz nie tylko na etapie szukania ofert. Jako doświadczony pośrednik kredytowy pomogę Ci również z formalnościami już po wyborze najlepszej propozycji. Znam realia rynkowe, więc znakomicie orientuję się w wymaganiach poszczególnych instytucji.

2. Brak opłat

Zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy o kredycie hipotecznym z 2017 r. pośrednik kredytowy nie może pobierać od klienta opłat za swoje usługi. Powinien go za to poinformować, od kogo otrzymuje wynagrodzenie i jak jest ono ustalane. Ponadto jest zobowiązany do poinformowania konsumenta o tym, czyje oferty będzie mu przedstawiać – własne czy z szerokiego rynku.

Oczywiście pośrednik kredytowy i jego agent nie pracują za darmo. Otrzymują prowizję od tego banku, który ostatecznie wypłaci klientowi kredyt mieszkaniowy.

Prowizja jest więc wynagrodzeniem eksperta kredytowego za to, że:

  • dobrał ofertę do potrzeb konsumenta,
  • spisał wniosek,
  • zebrał potrzebne dokumenty,
  • zarejestrował wniosek w systemie,
  • czuwał nad jego procesowaniem aż do podpisania umowy między bankiem a klientem,
  • udzielał kredytobiorcy zrozumiałych i precyzyjnych wyjaśnień dotyczących zapisów umowy.

3. Bezpieczeństwo

Zgodnie z art. 48 ust. 1 pośrednictwo kredytowe to działalność regulowana. By móc ją prowadzić, trzeba zdobyć zezwolenie KNF-u, zdać egzamin sprawdzający szeroką wiedzę prawną i finansową oraz uzyskać wpis do rejestru pośredników kredytowych. Z tym ostatnim można się zapoznać na stronie nadzorcy (zakładka podmioty → pośrednictwo kredytowe → Rejestr Pośredników Kredytowych).

Wymóg ten dotyczy także agentów, czyli podmiotów działających w imieniu i we współpracy z pośrednikiem. Ja również nim jestem, dlatego możesz mi zaufać. Poza tym jako prawnik z wykształcenia jestem gruntownie przygotowany do tego, by właściwie interpretować zapisy umów i dbać o interes kredytobiorcy. Pomogę Ci przebrnąć przez ten trudny dla człowieka niezwiązanego z finansami okres.

4. Oferta wszystkich banków i promocje

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na kilkadziesiąt lat. Przed jego zaciągnięciem warto zrobić dobre rozeznanie i wziąć pod lupę wszystkie koszty, jakie się z nim wiążą.

Jako agent pośrednika kredytowego mam dostęp do aktualnej oferty wszystkich banków udzielających kredyty hipoteczne. Zawsze mam też informacje o trwających promocjach. W dodatku potrafię je rzetelnie prześwietlić. Ode mnie dowiesz się, czy warto z nich skorzystać, czy lepiej zdecydować się na standardową propozycję.

5. Pomoc w nietypowych sytuacjach

Dla każdego najlepszy kredyt mieszkaniowy może oznaczać coś innego. Nie zawsze sprowadza się to do wysokości raty. Wszystko zależy od Twoich priorytetów i sytuacji życiowej.

Może dla Ciebie liczy się szybkość procesowania wniosku albo chcesz przeprowadzić niestandardową transakcję? Wiem, które banki nie będą kręcić nosem.

Jako pośrednik kredytowy działam od 15 lat. Przeprocesowane w tym czasie wnioski dały mi doświadczenie, które teraz wykorzystuję dla dobra klientów i pomagam im w trudnych, nietypowych przypadkach.