Faktoring kontraktowy to produkt, dzięki któremu firmom łatwiej sprostać wymaganiom nowego prawa przetargowego. Rozwiązanie poprawia ich płynność finansową i konkurencyjność względem silniejszych podmiotów.

Jedną z konsekwencji Polskiego Ładu była zmiana zasad rozliczania zadań realizowanych dla strony publicznej w trybie przetargowym. Chodzi o przedsięwzięcia dla samorządów terytorialnych, zakładów komunalnych i spółek kontrolowanych przez skarb państwa.

Teraz wykonawca takiej inwestycji otrzymuje całość umówionego wynagrodzenia dopiero po jej ukończeniu. Co w praktyce powoduje zatory płatnicze i zaburza cash flow, a na co odpowiedzią jest faktoring.

Faktoring kontraktowy wzmacnia konkurencyjność firmy

Wydaje się, że nowe prawo przetargowe faworyzuje firmy o mocnej pozycji kapitałowej. Dlaczego? Ze względu na konieczność wyłożenia z góry nierzadko wielomilionowych kwot na sfinansowanie wszystkich wydatków związanych z realizacją zadania objętego kontraktem.

W praktyce oznacza to, że niektóre podmioty mogą nie podołać wyzwaniu i stać się niewypłacalne. Jednak nie musi tak się stać! Przedsiębiorstwa nie muszą rezygnować z pokaźnego źródła przychodów, jakimi są przetargi publiczne jeśli brakuje im środków na ich realizację.

Na rynku istnieje bowiem produkt, który poprawia płynność finansową firmy. To faktoring kontraktowy, po który mogą sięgnąć:

  • mikroprzedsiębiorcy (JDG),
  • spółki cywilne,
  • spółki prawa handlowego.

Dzięki niemu firma może w formie przedpłaty pozyskać 60-70 proc. wartości kontraktu (nawet 3,5 mln zł lub więcej) jako środki obrotowe. To pozwoli jej na zwiększenie konkurencyjności względem podmiotów silniejszych finansowo i umożliwi skuteczne rywalizowanie z nimi o zamówienia przetargowe.

Jak działa faktoring kontraktowy?

Faktoring kontraktowy to połączenie pożyczki z klasycznym faktoringiem. W ramach pierwszej części, jeszcze przed rozpoczęciem prac, przedsiębiorstwo otrzymuje 60-70 proc. kwoty zapisanej w umowie. Pożyczka zawierana jest na maksymalnie 12 miesięcy.

Resztę (40-30 proc.) instytucja finansowa wypłaca po dostarczeniu faktury wystawionej przez wykonawcę kontraktu stronie publicznej. Zwykle następuje to po formalnym odebraniu przez płatnika przedmiotu zamówienia.

Jak wiadomo, terminy płatności takich zobowiązań są bardzo odległe. W efekcie może to być druga pułapka dla firm wykonujących inwestycje publiczne. Finansowanie w ramach drugiej części faktoringu kontraktowego zapobiegnie ziszczeniu się czarnego scenariusza.

Faktoring kontraktowy
Faktoring kontraktowy – Consulter

Zalety faktoringu kontraktowego

To nie wszystkie korzyści, jakie przynosi firmie faktoring kontraktowy. Inne jego zalety to:

  1. Szybki proces decyzyjny
    Załatwianie formalności trwa o wiele krócej niż przy staraniach o klasyczny kredyt pod kontrakt. Nawet 1-2 dni.
  2. Brak twardych zabezpieczeń
    Najczęściej wystarczy weksel i cesja jawna. Nie trzeba obciążać hipoteki ani stosować zastawu.
  3. Swobodne wykorzystanie limitu
    Dostępny w ramach faktoringu kontraktowego limit można wykorzystać nie tylko na cele związane z inwestycją objętą przetargiem. Można nim finansować faktury wystawione innym kontrahentom.

Zamierzasz startować w przetargu na realizację zadania dla strony publicznej i chcesz poprawić swoją konkurencyjność oraz płynność finansową? Zadzwoń do mnie lub napisz! Mam skuteczne rozwiązania.

Przydatne artykuły w temacie faktoringu i finansowania kontraktów:

Faktoring — czym jest i komu przyniesie najwięcej korzyści?

Kredyt pod kontrakt — elastyczne finansowanie wydatków na realizacje kontraktów handlowych

Faktoring mieszany — co to jest i komu przyniesie najwięcej korzyści?

Płynność finansowa i jej znaczenie w biznesie

Faktoring eksportowy — czym jest i komu przyniesie najwięcej korzyści?

Faktoring odwrotny — czym jest i komu przyniesie najwięcej korzyści?